Kamu Haberleri

Günlük 77 TL İle Aranan Mesleklerde İEP Kursları ve Başvuru Koşulları

Türkiye’de işsizliğin önlenmesi adına uygulamaya konan projelerden bir tanesi de İşbaşı Eğitim Programları. İEP programları ile vatandaşlara çeşitli alanlarda kurslar sağlanırken ayrıca günlük ücret ödemesi yapılır. 

Türkiye’de istihdamın artırılması kapsamında atılan adımların başında İşbaşı Eğitim Programları geliyor. 

Bu kapsamda işverenlerin aradığı meslek gruplarından personel yetiştirilmesi sağlanan program ile katılımcılara da çok önemli destekler veriliyor. 

Kamu İlanları olarak bizlerde bu haberimizde İşbaşı Eğitim Programları (İEP) programlarına başvuru detaylarını inceledik. 

İEP PROGRAMLARI HANGİ MESLEK GRUPLARINDAN OLUYOR?

İEP Kursları, İŞKUR’un internet sitesinde yer alan kurs ilanları sayfasından ilan ediliyor. Bu sayfa üzerinden çeşitli dönemlerde yayımlanan ve gün aşırı güncellenen kurslar çeşitli il ve ilçelerde oluyor. 

Bu Kurslar Genellikle;

Yazılım Geliştiricisi, Memur (Okul), Ön Muhasebeci, Konfeksiyon İşçisi. Büro Memuru (Genel), Halkla İlişkiler Görevlisi, Çorap Örme Makinesi Operatörü, Karton Ve Mukavva Kutu İmal İşçisi (Makineyle) (Telle), Metal Mamuller Montaj İşçisi, Müşteri Temsilcisi, Garson (Servis Elemanı), Dokuma Konfeksiyon Makineci, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi meslek gruplarında oluyor. 

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

İEP kursları için başvuruda bulunacak vatandaşlar öncelikle kendi şehirlerinden ilan olup olmadığını kontrol edecekler. Kendi şehirlerinden ilan bulan vatandaşlar başvurularını İŞKUR İş Müdürlükleri aracılığıyla yapacaklar. 

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarına başvuru yapacak vatandaşların sağlamaları gereken koşullar;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak, Emekli olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

NE KADAR ÜCRET ÖDENİYOR?

İşbaşı Eğitim Programlarına katılan vatandaşlara günlük olarak ücret ödeniyor.  İEP kurslarına katılan işsizlik ödeneği alan vatandaşlara günlük 38 TL harçlık verilirken öğrenciler için bu tutar 58 TL, normal vatandaşlar için ise 77 TL. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir