Kamu Haberleri

Hak İş’ten EYT Açıklaması: 1999’da IMF’nin Dayattığı Haksız Bir Uygulama

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasasına dair Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan önemli değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı. Milli Gazete’de yer alan habere göre, Mahmut Arslan bu konuda çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPTIK, ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ

Mahmut Arslan EYT konusuna ilişkin değerlendirmelerinde geçmiş dönemde yapmış olduğu konuşmasını hatırlattı. EYT Yasası için hükümete çağrıda bulunduklarını hatırlatan Mahmut Arslan, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapmış olduğu toplantılarda ilettiğini söyledi. 

EYT Yasasının vatandaşları mağdur ettiğini ifade eden Mahmut Arslan bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. İşte Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın EYT açıklaması. 

“EYT konusunda Hak-İş’in tavrı çok açık. Hükümete de çağrı yaptık. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız toplantıda da ifade ettim. Mutlaka, bu konuda gerçekten çok ciddi bir çalışma yapılarak, mağdur olan, iş yerinden henüz yaşı tamamlamadığı halde emeklilik primini doldurduğu için işten çıkarılan, fakat yeni iş bulamayan, yeni iş bulamadığı için maaş alamayan, emekli maaşı da yaşı doldurmadığı için alamayıp mağdur olan, 45 yaşındaki 50 yaşındaki arkadaşlarımızın, gerçekten emeklilik hakkınız geldi deyip işten çıkarılıyor emekli maaşı alamıyor, başka bir iş bulamıyor. Bu insanların mağduriyetini çözmek zorundayız. Bu devletin sorumluluğu. ”

Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan konuşmasında ayrıca EYT düzenlemesinin 1999 yılında dünya bankası tarafından dayatıldığını şu sözlerle açıkladı.  ”Bu aslında 99 yılında IMF’nin Türk toplumuna dayattığı haksız, adaletsiz bir uygulama”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir