Kamu Haberleri

Hükümet İle Görüşmeler Sonrası 4/D’li Taşeron İşçilere Bir Kötü Haber Daha

Kadroya alındıktan sonra zam konusunda herhangi bir gelişme yaşanmayan taşeron işçilerin maaşlarına dair bu dönemde önemli gelişmelerin olması bekleniyordu. 

Kadroya alınan taşeron işçiler için düzenleme talep eden sendikaların, bu taleplerini toplu iş sözleşmeleri kapsamında dile getirmesi bekleniyordu. Ancak bu konuda beklenen adımlar gelmedi. İşte yaşanan gelişmeler,

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAMMI KONUSU GÜNDEME GELMEDİ

Kadroya alınan taşeron işçilerin en önemli sorunları maaş zammı konusunda. Mevzuata göre sadece yüzde 4 oranında zam alan taşeron işçilerin bu durumları sendikalar tarafından dile getirilmişti. 

Sendikaların bu tutumu 4/D’li işçileri umutlandırmıştı. Toplu İş Sözleşmesinde gündeme gelmesi beklenen konuya dair oluşan beklentiler boşa çıktı. 

Kamu işçileri ile hükümet arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde taşeron işçiler için tek bir madde yer almış ve taşeron işçilerin durumunun 2020’de ele alınacağı bildirildi. 

Bu anlaşmanın ardından yine kamu işçileri için Hak İş tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesinde, taşeron işçilerin durumu yine yer almadı. 

Türk İş Başkanı Atalay’ın Taşeron Açıklaması

”Olay şu zaten sözleşme imzalayacağız, bir problem yok. Esas benim problemin taşeron ile ilgili. Sayın bakan rakamları söyledikten sonra ben canlı yayında youm. Söylediğimi sağımdaki, solumdaki herkes duyuyor. Canlı yayın devam etse diyeceğim laf şuydu; Taşeron ile ilgili meseleyi halledemedik. Binlerce taşeron işçisi bununla ilgili müjdeli haber beklerken , kötü haber verdik”

Hak İş Başkanı Arslan’ın Taşeron Açıklaması

”Kamu çalışanlarımızın beklentileri çok fazla olsa da bu beklenti azami ölçüde karşılama konusunda hükümetimizin çabalarını, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın çabalarını da takdirle karşılıyoruz. ”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir