Kamu Haberleri

Hükümete EYT, KİT Çalışanları ve İşsizlik Konularına Çözüm Talebi

Son dönemlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), İşsizlik, İstihdam ve Devlet Destekleri konularına dair çalışmaları ile ön plana çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu konulara ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. 

CHP’DEN HÜKÜMETE İŞSİZLİK ELEŞTİRİSİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasında işsizlik konusuna değindi. Kamu kurumlarının yayımladığı ilanlara ve yapılan alımlara değinen CHP’li Vekil işsizliğin vahim boyutlara ulaştığını ifade etti. 

Bu konuda kalıcı çözümler talep eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şu ifadeleri kullandı.

“İŞKUR eliyle kampanya işçisi alımı yapılmakta ancak binlerce iş başvurusuna karşın çok sınırlı alım sağlanmaktadır. İşsizliğin boyutları vahim duruma gelmiştir. Geçici değil kalıcı önlemler alınmalıdır. Kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir. Geçici ve mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır. KİT, kamu, bakanlık çalışanlarının tümü eşit işe eşit ücret ve kadro hak etmişlerdir, verilmelidir.”

EYT VE EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer mecliste yapmış olduğu konuşmasında ayrıca Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalarda bulundu. EYT’lilerin mağdur olduğunu ifade eden Ömer Fethi Gürer ek gösterge, emeklilere intibak yasası hakkında da açıklamalarda bulundu.

”Emeklilikte yaşa takılanlar mağdurdur, bir an önce çözüm getirilmelidir. Emeklilikte intibak yasası çıkarılmalıdır. 3600 ek gösterge tüm memurlara verilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu öncesi doğum borçlanması kadınlar için çıkarılmalıdır. Çırak ve stajyerlerin işe başladığı tarihte yaşlılık sigortası başlatılmalıdır. Ayrıca, cezaevlerinde bugüne kadar suçlu oldukları yönünde herhangi bir işleme uğramayanlar için de bir an önce düzenlemeler yapılmalı ve bu mağduriyetler de giderilmelidir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir