Kamu Haberleri

İçişleri Bakanı Soylu’dan PÖH Alımı, POMEM İlan Tarihi, KPSS Şartı Düşürülebilir Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklamasında 2019 yılında gerçekleştirilecek polis alımlarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu’nun binlerce adayın yakından takip ettiği konuya ilişkin Yenişafak tarafından duyurulan açıklamalarının tamamını sizlerle buluşturuyoruz. 

PÖH ALIM KONUSU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu PÖH alımına dair açıklamalarında halen görevde 25 bin PÖH olduğunu duyurdu. Bu sayının şuan için yeterli olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bundan sonraki süreçlerde alımların kurum içinde olacağını işaret etti. Bu konuda PÖH olmak isteyen  adaylara tavsiyelerde bulunan Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı.

Alımlar İçeriden Olacak

”Özel harekat olmak isteyen kardeşlerime tavsiyem polislik sınavlarına girsinler, kazansınlar. Alırsak bundan sonra çok kısıtlı bir alım olacak. Bunu bi baza oturtturduk. Bundan sonra içeriden alım yapmak ilk tercihimiz olacak, gerekli olduğu takdirde dışarıdan alım yapacağız. İçeriden almak bizi daha rahatlatacak. O yüzden oraya girmelerini tavsiye ederim. Önce polis olsunlar biz oradan alacağız.”

KPSS ŞARTI 65’E DÜŞÜRÜLEBİLİR

Süleyman Soylu tarafında ele alınan konulardan bir tanesi de KPSS puan konusu oldu. 70 KPSS puanının 65 düşürülmesi noktasında bir çalışma olabileceğini ifade eden Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı.

”10 bin alım yaptık 300 bin kişi başvurdu. 8 bin bekçi alımına 280 bin kişi müracaat etti. Bu noktada da eleme yapmak zorlaşıyor. Belki yüksek okul mezunlarında bunu arkadaşlarımla konuşacağım 70 olan barajı bunu 65’e düşürebiliriz. Yaşla ilgili bir düzenleme yaptık.”

POMEM İLAN TARİHİNİ AÇIKLADI

Polis alımlarına ilişkin açıklamalarında en merak edilen sorulardan olan 25. Dönem POMEM polis alımı konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Süleyman, ilan tarihine dair şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı. ”Ağustos’un sonu gibi çalışma biter Ağustos Eylül gibi alım ilanı çıkabiliriz.”

KPSS ŞARTI İLE KADIN ÖZEL HAREKAT ALIMI OLACAK?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasında ayrıca adayların talep ettiği ve gündemde de yer alan kadın özel harekat polis alımı noktasında oldu. Bakan Soylu bu konuda KPSS şartı ve en az lise mezunu adaylardan alım olacağını söyledi. 

”Ama belli bir sayıda alım yapacağız. Hazırlıkları sürüyor. Lise mezunu olanları da alacağız. Ama bir KPSS şartı olacak. Bu kardeşlerimiz de KPSS’ye girsinler. Kadın özel hareket adayları için KPSS puanın düşürülmesi söz konusu.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir