Kamu Haberleri

İçişleri Bakanlığı 1200 Personel Alımında En Düşük KPSS Puanı Kaç Olur?

İçişleri Bakanlığı sözleşmeli personel alım ilanı başvuru süreci devam ediyor. Türkiye geneli 81 şehir için gerçekleştirilen alımlarda 60 KPSS puanına sahip adayların başvuru yapabileceği 1200 kadro bulunuyor. ,

Bu çerçevede merak edilen soruların başında alımların en düşük kaç puana düşeceği yönünde. 2018 yılında gerçekleştirilen alımlara dair detayları ile sizlere aktarıyoruz. 

2019 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan sözleşmeli personel alım ilanına göre alımlar  Merkez teşkilatı ile 81 İl Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri emrinde görevlendirilmek üzere yapılacak. Alımlarda 964 Büro Memuru alımı gerçekleştirilecek ve bu kadroya önlisans ve lisans mezunu adaylar başvuruda bulunabilecek. 

Büro Memuru kadrosunun dışında bakanlık ayrıca Arşiv Uzmanı, Şehir Plancısı, Elektrik Elektronik Mühendisi, Bilgisayar Teknikeri, Teknisyen kadrolarına alım yapacak. 

Başvuru Koşulları

Söz konusu alım ilanı için adaylardan talep edilen başvuru koşulları ise ana başlıkları ile şu şekilde;

ÖSYM tarafından 2018 yılında yapılan KPSS’den en az 60 puan almış olmak, 35 yaşını doldurmamış olmak, (01 Ocak 1984 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar), 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinin (A) bendinde belirtilen nitelikleri taşımak, Öğrenim şartını karşılamak. 

BAŞVURULAR EN AZ KAÇ PUANLA KAPANIR?

İçişleri Bakanlığı sözleşmeli personel alım ilanına başvuruda bulunan adayların en merak ettiği sorulardan birisi de başvurularda en az kaç puana kadar adayın çağırlacağı sorusu geliyor. 

Buna göre 2018 yılında gerçekleştirilen alımlara dair puan detaylarına göre bir önceki alımlar ne düşük 81 Lisans KPSS ile Aydın oldu. Önlisans’ta ise puanlar 75’e kadar düştü. O alımlarda en düşük ise Ardahan 75 KPSS puanıyla başvuru kabul etti.

Ancak burada şöyle bir durum var. 2018 yılında yapılan alımlar 2016 puanları ile yapıldı. Yani öncesinde merkezi atamalar ve bazı kurumlar personel alımları yaptılar. Bu alımlar 2018 KPSS puanının ilk büyük alımlarından birisi. Bu kapsamda puanlarda farklılıklar oluşması muhtemel. 

İlan Detayları için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber (AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN ALINTILANAMAZ)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir