Kamu Haberleri

İçişleri Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımı Başvuru Sonuçları ve Evrak Teslim İşlemleri

İçişleri Bakanlığı 1200 sözleşmli personel alım ilanı geçtiğimiz haftalarda yayımlandı. 21 Şubat tarihinde adaylar ilana başvurularına başladılar. e-Devlet aracılığıyla elektronik olarak yapılan sözleşmeli personel alımı başvuruları 26 Şubat tarihinde sona erdi. 

İlana belirtilen tarihler arasında başvuruda bulunan adaylar başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair detayları merak ediyorlar.

Peki İçişleri Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Adaylar evrak teslim işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapacaklar?

Bu iki sorunun yanıtı siz okuyucularımıza detayları ile paylaşıyoruz. İşte o detaylar,

BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

81 il valiliğine yapılacak olan personel alımları için başvuruda bulunan adaylar başvuruları KPSS puan sıralaması esasına göre yapılacak. Alım yapılacak personel sayısına göre belirli bir oranda aday mülakatlara çağrılacak. KPSS puanı yüksek olan adaydan itibaren yapılacak sıralamalar sonucunda ise başvuru sonuçları açıklanacak. 

İçişleri Bakanlığı bu konuda şu bilgileri verdi.

”KPSS(B) Grubu puan türlerine göre ilan edilen pozisyon sayısının 5 katı kadar aday, giriş(sözlü) sınavına katılmaya hak kazanacaktır. Sınava katılmaya hak kazanan adaylara ait Bakanlık merkez teşkilatı ile 81 il valiliğine ilişkin unvan bazlı listeler 21 Mart 2019 tarihinde Bakanlığımız www.icisleri.gov.tr adresli internet sitesinde ilan edilecektir.”

Evrak Teslim İşlemleri

1200 sözleşmeli personel alımı başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından ise başvuru sonuçları olumlu olan adaylar için bir duyuru yayımlanacak. Bu duyuruda başvuru evrakları bildirilecek. Bu evrakları derleyen adaylar valiliklere teslim edecekler. 

İçişleri Bakanlığı 1200 Personel Alımında En Düşük KPSS Puanı Kaç Olur?

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir