Kamu Haberleri

İş Kurmak İsteyen Gençlere Devletten 10 Bin 550 TL Maddi Destek

Bilindiği üzere hükümet in en yoğun mesai harcadığı konuların başında işsizlik sorunu geliyor. Devlet işsizlik ile mücadele etmek adına çok önemli teşvik programlarını hayata geçirdi. 

Hem işverenlere hem işçilere yönelik gerçekleştirilen bu programlar ile işsizlilğin azaltılması amaçlanıyor. 

Devlet tarafından sağlanan desteklerden bir tanesi de kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara yönelik. Devlet kendi işini kuracak vatandaşlara prim, vergi diğer destekler ile birlikte 10 bin 550 TL maddi yardımda bulunuyor. 

Peki bu desteği kimler nasıl alabilir? Tüm ayrıntıları ile sizlere aşağıda aktarıyoruz.

DEVLETTEN KENDİ İŞİNİ KURACAKLARA DESTEK

Devlet tarafından bu desteği almak için öncelikle sağlanması gereken şart 29 yaşından küçük olmak. Yaş şartını sağlayan vatandaşlara prim desteği sağlanıyor. Devlet bu destek kapsamında vatandaşlara tüm vergi ve primlerini kendisi ödüyor.

Prim Desteği

Bu destek çerçevesinde ilk defa işyeri açan ve SGK’ya Bağ-Kur’lu olarak kayıt yaptıran 18-29 yaş arasındaki gençlerin bir yıl boyunca Bağ-Kur primleri devlet tarafından ödeniyor. Bu şekilde genç iş yeri sahibi girişimciler bir yıl boyunca SGK’ya prim ödemeden kendi işlerini yapmış olacak. Devlet tarafından sağlanacak olan prim desteği ile aylık 882 TL olan prim ödemesi, 12 boyunca devlet tarafından karşılanacağından gençlerin kazancı 10 bin 550 TL kazanç elde edecekler. 

Vergi Desteği

Bu desteğe ek olarak ayrıca gençlere vergi desteği de sağlanıyor. Bu vergi desteği ile genç işletme sahiplerine 3 yıllık vergi muafiyeti de sağlanıyor. Bu vergi desteği ile genç girişimcilere 3 yıllık süre zarfında 75 bin TL altındaki gelirleri için vergi muafiyeti sağlanıyor. Bunun için gerekli olan koşullar 29 yaş şartı ve kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından idare edilmesi, işletmenin üçüncü dereceye kadar akrabalardan devralınmamış olması, mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması şartları bulunuyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir