Kamu Haberleri

İş’te Anne Projesi: Çalışmayan Annelere 2 Bin 400 TL İŞKUR Desteği

Kadın istihdamı ve çalışma hayatında yer alan kadınların sayısının artırılması maksadıyla İŞKUR İş’te Anne Projesi başlayacak. 

Bu projeye katılan annelere hem meslek kursu verilecek hemde günlük cep harçlığı. Belirli bir süre devam edecek bu proje kapsamında annelere günlük cep harçlığı desteğinin yanı sıra kreş parası da ödencek. 

İŞ’TE ANNE PROJESİ VE DETAYLARI

Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülecek İş’te Anne Projesi’nden faydalanmak isteyen annelerin öncelikle mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları gerekiyor. 3 ile 6 ay sürecek bu kurslara katılacak annelere kurslara devam ettikleri her gün için destek ödemesi yapılacak.

Günlük 80 TL olarak verilecek bu ödeme aylık 2 bin TL’ye denk geliyor. Bu ödemenin yanı sıra çocuğu belli bir yaşa kadar olan annelere kreş parası da ödenecek. Kurslar en az 3 ay olacak. Günde 5-8 saat sürecek kurslar ise haftada 6 gün boyunca devam edecek. Kurslar bilişim ve imalat sektörlerinde olacak. 

Süreç Nasıl İşleyecek?

İŞKUR 81 il merkezinde İş’te Anne Birimleri kuracak. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde öncelikle İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacak. Bu sürecin ardından kadınlar mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına katılacak. 

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Söz konus projeden 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyor. Bu şartların dışında annelerin ayrıca İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak. İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak. Desteğe başvurulduğundan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak. Desteğe başvurulduğu tarihten önceki son 1 ayda emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak. İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak, şartlarını sağlamaları gerekiyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir