Kamu Haberleri

İşi Olmayan Vatandaşlara 775 TL İş Arama ve Bulma Yardımı

Kamu İlanları olarak siz okuyucularımıza devlet tarafından sağlanan maddi destekleri belirli aralıklarla hatırlatıyoruz.

Yaşlı vatandaşlara, hastalara, bakıma muhtaç olanlara, çalışan ve çalışmayan kadınlara, hastalanan, mesleki hastalıklara yakalanan vatandaşlara veya SGK’da unutulan diğer destekleri paylaşıyoruz. 

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza devletin işsiz vatandaşlara sağladığı 775 TL İş Arama ve Bulma Parasına dair detayları derledik. Başvuru şartları, başvuru süreci ve kimlerin alabileceğine dair tüm ayrıntıları sizlere aktarıyoruz. 

AİLE BAKANLIĞI’NDAN İŞ ARAMA VE BULMA DESTEĞİ

Vatandaşlar tarafından fazla bilinmeyen desteklerden birisi de Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı birimler tarafından sağlanan İş Arama ve Bulma Desteği. Bu destek iş arayan vatandaşların evrak, yol, ve iş başvurusu sırasında talep edilebilecek diğer ihtiyaçların karşılanması maksadıyla veriliyor. 

Başvuru Aşamasında İlk Destek

Farklı başlıklar altında sağlanan ve toplam 775 TL’ye ulaşan desteği almak için ise bazı başvuru koşulları bulunuyor. Bu başvuru koşullarının ilki bu destek için sosyal yardım alan vatandaşlar başvuru yapabiliyor.

İşe Başvuru/Kabul aşamasında sağlanan bu destek ile vatandaşların sağlık raporu, fotoğraf, diğer belgeler gibi giderleri karşılamak amacıyla sağlanıyor. Bu destek 1 yıl içerisinde 3 defa alınabiliyor ve çeşitli durumlara bağlı olarak 40 TL ile 100 TL arasında değişen rakamlarda ödeniyor. 

Başvuru Kabul Edilirse 675 TL İkinci Destek

Eğer vatandaş başvurusu kabul edilirse ikinci bir destek daha alıyor. Bir yıl içinde bir defa sağlanan bu destek asgari ücrete göre belirleniyor. 2019 yılı için başvuru kabul aşamasının ardından sağlanan iş bulma desteği ise 675 TL.

Toplam Yardım Tutarı 775 TL’ye Ulaşıyor

İşe başvuru öncesi ve başvurunun kabul edilmesinden sonra sağlanan bu iki destek ile birlikte toplam yardım tutarı 775 TL’ye ulaşıyor.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İş Arama desteği için vatandanşların sağlamaları gereken ilk koşul gelir testine girmiş olmak. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yardım alma ve gelir testine giren vatandaşlar İş Arama ve Bulma için başvuruda bulunabilirler.

Başvurular Nereye Yapılır?

İş Arama ve Bulma Parası için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar bulundukları ilçe Kaymakamlığı ile Aile Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapacaklar. 

Devlet Desteklerinden Sürekli Haberdar Olmak için bizleri takip edin.

Facebook Yardımlaşma ve Duyuru Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir