Kamu Haberleri

İŞKUR Aracılığıyla Yurtdışına Türk İşçi Alımı: İlanlar ve Başvuru Detayları

Bilindiği üzere dönem dönem yurt dışına Türk işçi alımı için ilanlar yayımlanıyor. Bu ilanların bazıları ise İŞKUR aracılığıyla adaylara duyuruluyor. 

Peki İŞKUR aracılığıyla yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşların yapmaları gereken işlemler neler? Yurtdışı işçi alımlarında İŞKUR tarafından yapılan uyarılar? ve Halen başvuruda ilan olup olmadığı bilgisi. 

YURTDIŞI TÜRK İŞÇİ ALIM DETAYLARI

İŞKUR, yurtdışına Türk İşçi alımı için kendisine ait internet sitesi üzerinden ‘Yurtdışı İstihdam’ sayfası oluşturdu. Bu sayfa üzerinden yurtdışına işçi gönderimi ile ilgili tüm detayları kamuoyu ile paylaşan İŞKUR, adaylar aşu bilgileri verdi. 

İŞKUR yurtdışı işçi alımı için yayımlamış olduğu açıklamasında; Yurtdışı istihdam hizmetlerinin Türk ve yabancı firmaların yurtdışındaki işlerinde çalıştırmak amacıyla verdikleri işgücü istemlerinin karşılanmasını; yurtdışında çalışmak için başvuran iş arayanların işlemlerinin yerine getirilmesini; firmaların işgücü ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ilan izninin verilmesini; özel istihdam bürolarının yurtdışı istihdam hizmetlerinin düzenlemesine ilişkin işlemlerini; yurtdışı hizmet akitlerinin düzenlenmesi ve onaylanmasını; işçi ve işçi ailelerinin pasaport işlemlerini kapsadığını ifade etti. 

YURTDIŞI İSTİHDAM HİZMETİ ESASLARI NELER?

Yurtdışında işçi çalıştırmak isteyen firmalara dair esaslara ilişkin kapsamlı açıklamalarda bulunan Türkiye İş Kurumu; yurtdışına işçi götürecek olan firmaların İŞKUR il müdürlükleri/hizmet merkezleri ya da özel istihdam büroları kanalıyla veya diğer yollarla örneği Kurumca hazırlanan yurtdışı hizmet akdinin imzalanması ve il müdürlüklerine/hizmet merkezlerine onaylattırılmasının zorunlu olduğunu bildirdi. 

Bu açıklamalara göre yurtdışı ile ilgili iş ve işlemler için yeni bir hüküm çıkarılmadıkça İŞKUR İl müdürlükleri ile hizmet merkezleri tarafından yerine getirileceği açıklandı. 

TÜRK İŞÇİ ALIM İLANLARINA BAŞVURU YAPACAK ADAYLAR İÇİN

İŞKUR aracılığıyla duyurulan Yurtdışına Türk İşçi alım ilanları, ”İŞKUR Yurtdışı İşçi Talepleri” sayfası üzerinden adaylara duyuruluyor. Zaman Zaman çeşitli meslek grupları için ilanların yayımlandığı bu sayfada alım yapılacak ülke, mesleki özellikler, gerekli evraklar ve yapılması gereken işlemlere dair kapsamlı bilgiler veriliyor. Bu sayfa üzerinde ilan yayımlanması durumunda ise adaylar İŞKUR yönergelerine dikkat ederek başvurularını yapıyorlar. 

Kamuilanlari.com 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir