Kamu Haberleri

İŞKUR Aracılığıyla Yurtdışına Türk İşçi İstihdamı ve Detayları

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın işçi açığına ilişkin bir rapor yayımlandı. Bu raporda Almanya’nın 1.5 milyon civarında işçi açığı olduğu ortaya kondu. Çok sayıda meslek grubunda acil olarak işçi arayan Alman firmalarının bu talebi Türk işçilerin dikkatini çekti.

Peki Türkiye’den Almanya’ya işçi alımı nasıl oluyor? İŞKUR bu konuya dair detaylı bir bilgilendirme açıklaması yayımladı. 

YURTDIŞINA TÜRK İŞÇİ ALIMI

Adayların yurtdışı işçi alımlarına ilişkin şunu bilmeleri gerekiyor. İŞKUR yurtdışına işçi alımlarında etkin rol oynuyor. Kurum bu konuda yapmış olduğu açıklamasında şu bilgileri verdi. ”Firmalar, yurtdışı iş gücü istemlerini Kurum kayıtlarından karşılamak veya yurtdışından aldıkları işlere kendi işçilerini götürmek ve sözleşmelerini onaylatmak için doğrudan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine/Hizmet Merkezlerine başvururlar.”

İŞKUR yurtdışına işçi gönderimine dair uyarısında ise özellikle vatandaşlara, ”Yurtdışı ile ilgili iş ve işlemler aksine bir hüküm olmadıkça il müdürlükleri/hizmet merkezlerince yerine getirilir.” bilgisini verdi.

İŞKUR ÜZERİNDEN YURTDIŞI İŞÇİ ALIMI TAKİBİ

Yurtdışına Türk işçi götürmek isteyen firmalar İŞKUR üzerinden ilanlar yayımlıyorlar. İŞKUR’da yer alan  ”İŞKUR Yurtdışı İşçi Talepleri” sayfası aracılığıyla yayımlanan ilanlar çeşitli meslek gruplarından olabiliyor. Yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşların dönem dönem bu ilanları incelemelerinde fayda var. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir