Kamu Haberleri

İŞKUR Destekli Yurtdışı Türk İşçi Alım İlanı Detayları ve Başvuru Bilgileri

Dönem dönem basında yer alan yurtdışına Türk işçi alımları İŞKUR bağlantısı ile gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda İŞKUR’da ‘Yurtdışı İstihdam’ başlığı altında bu konuya dair tüm detaylar bildirildi. 

Türkiye İş Kurumu’nun web sayfasında yer alan yurtdışı istihdam bilgilerine dair detayları sizlere aktarıyoruz. 

İŞKUR YURTDIŞI İŞÇİ İSTİHDAMI

İŞKUR tarafından yayımlanan ‘Yurtdışı İstihdam Hizmetleri ile İlgili Hizmet ve İşlemler’ ile ilgili olarak verilen bilgide şu açıklama yapıldı.

”Türk ve yabancı firmaların yurtdışındaki işlerinde çalıştırmak amacıyla verdikleri işgücü istemlerinin karşılanmasını; yurtdışında çalışmak için başvuran iş arayanların işlemlerinin yerine getirilmesini; firmaların işgücü ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ilan izninin verilmesini; özel istihdam bürolarının yurtdışı istihdam hizmetlerinin düzenlemesine ilişkin işlemlerini; yurtdışı hizmet akitlerinin düzenlenmesi ve onaylanmasını; işçi ve işçi ailelerinin pasaport işlemlerini kapsamaktadır.”

YURTDIŞI İSTİHDAM ESASLARI

İŞKUR yurtdışı istihdamlarına dair yapmış olduğu açıklamasında alımlara dair esaslara yönelikte adaylara bilgi verdi. Bu açıklamalarda İŞKUR; yurtdışı ile ilgili iş ve işlemler aksine bir hüküm olmadıkça il müdürlükleri/hizmet merkezlerince yerine getirileceğini bildirdi.

Bu konuda Türk işçi alımı yapacak olan firmalara dair de bilgilendirme yapan kurum; Firmaların, il müdürlükleri/hizmet merkezleri ya da özel istihdam büroları kanalıyla veya diğer yollarla örneği Kurumca hazırlanan yurtdışı hizmet akdinin imzalanması ve il müdürlüklerine/hizmet merkezlerine onaylattırılmasının zorunlu olduğunu söyledi. 

İLANLARA DAİR DETAYLAR

İŞKUR gerekli işlemleri tamamlayıp ilgili evrakları tamamlayan firmaların ilan izinlerine dair açıklamasında şu ifadeleri kullandı. 

”Türk Firmalarından İstenecek belgeler (Sosyal güvenliğin sağladığına ilişkin belge hariç) ve Yabancı Uyruklu Firmalardan İstenecek belgeler ve yayımlanacak ilan metnini Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine/Hizmet Merkezlerine ibraz etmiş firmalara işgücü istemlerini gazete, internet veya benzeri araçlarla karşılayabilmeleri için ilan izni verilir. ”

İLANLARA BAŞVURU YAPACAK ADAYLAR

Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanan yurtdışı Türk işçi alım ilanlarına başvuruda bulunacak adaylar, ilan metinlerine göre başvurularını yapacaklar. Başvurular sırasında adayların İŞKUR yönergelerine dikkat ederek başvurularını yapmaları gerekiyor. 

YURTDIŞI İŞÇİ ALIM İLANLARI NEREDE YAYIMLANIYOR?

Türk işçi alımı için tüm işlemleri tamamlayan firmaların ilanları İŞKUR üzerinden vatandaşlara duyuruluyor. Vatandaşlar İŞKUR’da yer alan bu ilanlara ”İŞKUR Yurtdışı İşçi Talepleri” sayfası üzerinden ulaşabilirler. 

Kamilanlari.comÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir