Kamu Haberleri

İŞKUR Engelli İstihdamı: 2019/2. Dönemine İlişkin Proje Başvuruları Başladı

Türkiye İş Kurumu engelli vatandaşların çalışma hayatında yer almaları adına bazı destekler sağlıyor. 

İŞKUR bu destek projeleri kapsamında bir duyuru yayımladı. İŞKUR’un web sayfası üzerinden yayımlanan duyuruda, engelli vatandaşların destek projelerinden faydalanmaları adına başvuruların başladığı bildirildi. 

İŞKUR’DAN DESTEK BAŞVURUSU DUYURUSU

Türkiye İş Kurumu yapmış olduğu açıklamasında, engelli personellerin istihdam içinde yer almaları adına 6 farklı kalemde destek verileceği açıklandı. Bu destek programları kapsamında vatandaşlara hangi alanlarda destek sağlayacağını açıklayan İŞKUR her projeye dair detaylı bilgi verdi. 

Engelli vatandaşlar ile birlikte Terörle Mücadelede Yaralanan vatandaşlar içinde desteklerin yer aldığı uygulamaya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde,

İŞKUR Tarafından Yayımlanan Açıklama

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir.

Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.

Aşağıda yer alan Başvuru Rehberi ve Formuna göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal taraflardan temsilcilerden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

Desteklenecek projeler;

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

2- Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

3- Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

4- Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

5- Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler.

6- Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

İŞKUR başvuru işlemlerine dair yapmış olduğu basın açıklamasında, başvuruların 28 Haziran tarihine kadar devam edeceğini duyurdu.

”Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler ve eski hükümlüler projelerini 28 Haziran 2019 tarihine kadar hazırlayıp bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla teslim edebilirler.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir