Kamu Haberleri

İŞKUR İle İşinizin Patronu Olun: Girişimcilik Eğitim Programı ve Devlet Desteği

Türkiye İş Kurumu iş arayan vatandaşlar için iş ilanlarının yanında kurs ve programlar ile de bu sorunun çözümlerine yönelik adımlar atıyor. İŞKUR tarafından atılan bu adımlardan bir tanesi de “Kendi İşinizi Kurmanıza Yardımcı Olalım” sloganıyla devam eden Girişimcilik Eğirim Programları.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

İŞKUR tarafından girişimcilik eğitim programı için yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı. Girişimcilik eğitim programı, Kuruma kayıtlı kişilere yönelik olarak kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulanan programlardır.

Bu program kapsamında katılımcılara temek seviye girişimcilik eğitimi veriliyor. Bu program “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasındaki Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolünde” belirlenen esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmekte.

Kurs sonunda kursiyerlere sağlanan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi veriliyor. Bu belge ise daha sonra KOSGEB Yeni Girişimci Desteğine başvuru yapmak için gerekli oluyor. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

İŞKUR tarafından yürütülen Girişimcilik Eğitim Desteği programına katılmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken bazı şartlar bulunmakta. Bu şartlar; Kuruma kayıtlı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Girişimcilik eğitim programında aynı modülden daha önce yararlanmamış olmak, İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

SAĞLANAN DESTEKLER

İŞKUR’un internet sayfasında yer alan bilgilere göre, girişimcilik eğitim programları ile karşılanabilecek giderler arasında,  * Katılımcı zaruri gideri, * İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi, * Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri bulunuyor. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Türkiye İş Kurumu, Girişimcilik Eğitim Programından faydalanmak isteyen adayların başvurularını nasıl yapacaklarına dair açıklamasında şu bilgileri verdi.

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirsiniz.

İŞKUR tarafından yayımlanan broşür için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir