Kamu Haberleri

İŞKUR İş İlanları Analizi: İşsiz Sayısı Artarken İşveren Sayısı Azalıyor

2018 yılının Ağustos ayından itibaren ekonomide yaşanan dalgalanma işsizlik sorununun tetiklenmesine neden oldu. Kış aylarına doğru yükselen işsiz sayısının yaz aylarında düşmesi beklenirken bu konuda hissedilir bir fark oluşmadı. 

Bu konu ile ilgili 2019 yılı Nisan ayı ile 2019 yılı Mayıs ayı arasında işveren sayısına noktasında bir kıyaslama da bulundu. Söz konusu kıyaslamada işsiz sayısının artışından çok o dönemde yayımlanan iş ilanı sayısıda çok ciddi oranda azaldı. 

İşsiz sayısı artarken sorunun çözümü olacak işverenlerin yayımladıkları ilan sayısı azaldı. İşte o değerlendirmeler;

İŞSİZ SAYISI ARTIYOR, İŞVEREN SAYISI AZALIYOR

İŞKUR tarafından aylık olarak yayımlanan bültende yer alan bilgilere göre yayımlanan iş ilanları sayısını ele aldık. Bu kapsamda 2019 yılının Ocak ile Mayıs ayı döneminde yayımlanan ilan sayısı, 2018 yılının Ocak-Mayıs döneminde yayımlanan iş ilanı sayısına göre yüzde 11.9 oranında azaldı. Bu oran ile yayımlanan iş ilanı sayısı 923 bin 632 oldu. Nisan ayında ise geçen yıla yayımlanan iş ilanı sayısı arttı. Nisan ayında yüzde 13.3 oranında ilan sayısı arttı. 

Mayıs Ayında Alımların Sadece Yüzde 0.5’i Kamuya

Aylık bültende yer alan bilgiler ışında İŞKUR aracılığıyla Mayıs 2019 döneminde yapılan istihdamın yüzde 99.5’i özel sektöre oldu. 

MESLEKLERE GÖRE DAĞILIM

Yaz aylarının gelmesi ile düşüşe geçmesi beklenen işsizlik oranına turizmin etkisi hissedildi. Söz konusu bültende yer alan bilgilere göre 2019 yılı Ocak ile Mayıs ayı döneminde en fazla işe alımlar Satış Danışmanı/Uzmanı, Turizm- Otelcilik Elemanı ve Güvenlik Görevlisi kadrolarına yapıldı. 

2019 yılının ilk 5 ayında ise %67,4’ü erkek %32,6’sı kadın olmak üzere 571.266 kişi işe yerleşmiştir. İşe yerleştirmede bir önceki yılın ilk beş ayına kıyasla %30,1 artış görüldü.

Mayıs Ayı Tablosu

Mayıs ayı içerisinde yapılan işe yerleştirmelere bakıldığında alımların yüzde 66,4’ünün erkek, yüzde 33,6’sının kadınlardan oluştuğu görülüyor. İşe alımlarda oluşan sayı ise 104 bin 705 erkek personel, 53 bin 52 kadın personel olmak üzere toplam 157 bin 757 kişi. 

KAYITLI İŞSİZ SAYISI ARTTI

İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısına bakıldığında işsiz sayısında artış olduğu görülüyor. Kayıtlı İşsiz sayısı yılın bir önceki ayına göre %1,2’lik artış göstererek 4.084.951 kişi oldu. İşsiz vatandaşların oranlarına bakıldığında ise işsiz erkek vatandaş sayısı yüzde 49.9 olurken kadın sayısı ise yüzde 50.1.  

Genç İşsiz Oranı

Ayrıca kayıtlı işsiz sayısında dikkat çeken bir diğer nokta 15 ile 24 yaş arasında ki gençlerin işsizlik oranı oldu. 15-24 yaş grubunun tüm işsiz sayısına oranı yüzde 31.7 olarak belirtildi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir