Kamu Haberleri

İŞKUR TYP İşçi Alım İlanlarına Başvuru Şartları ve Uygulama Alanları

Bilindiği üzere devlet kurumları, Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımladıkları ilanlar ile geçici işçi alımı yapıyorlar. Taşeron işçi sisteminin sonlandırılmasının ardından ilan sayısı artan bu geçisi işçi istihdamı Toplum Yararına Program (TYP) olarak adlandırılıyor. 

Vatandaşların oldukça yoğun ilgi gösterdikleri bu TYP işçi alım ilanlarına dair genel bilgileri, başvuru şartlarını ve ilanların uygulama alanlarına dair genel bilgileri sizlerle buluşturuyoruz.

TYP İLANLARINA BAŞVURU ŞARTLARI

Toplum Yararına Program kapsamında yayımlanan personel alım ilanları için belirlenen başvuru koşulları standarttır. İlan yayımlayan kurumlar bu koşullara ek başka şartlar talep etmezler. Her TYP ilanı için geçerli bu koşullar İŞKUR aracılığıyla adaylara duyuruluyor. 

İşte TYP İlanları için Geçerli O Koşullar

TYP ilanlarına başvuruda bulunacak adayların Türk vatandaşı olması şartının yanında şu şartlara haiz olmaları isteniyor. Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

UYGULAMA ALANLARI NELER?

TYP şartlarında olduğu gibi uygulama alanları da standarttır. Kurumlar İŞKUR’da yer alan uygulama alanının dışında TYP ile işçi alımı yapmazlar. İŞKUR’da yer alan bilgilere göre TYP işçilerinin çalıştıkları o alanlar.

1 Grup: Çevre temizliği, Kamusal altyapının yenilenmesi, Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, Ağaçlandırma, Park düzenlemeleri, Vadi ve dere ıslahı, Erozyon engelleme çalışmaları.

2. Grup: Bu grupta yer alan uygulama alanları Milli Eğitim Bakanlığı’nca gerçekleştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir