Kamu Haberleri

İşletmeler Bu Meslek Gruplarında 100 Bin Personele İhtiyaç Duyuyorlar

Türkiye İş Kurumu işletmelere yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Geniş kapsamlı olarak gerçekleştirilen bu araştırma ile işletmelerin ve işverenlerin beklentileri ele alındı. 

İşletmelerin iş gücü taleplerinin de araştırıldığı bu çalışma ile en çok hangi meslek gruplarından personel aranıyor, işletmelerin iş talebi hangi seviyede ve sektörlere göre iş gücü analizleri yer aldı. 

İŞKUR tarafından yapılan bu araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

İŞLETMELER 100 BİN PERSONEL ARIYOR

Söz konusu araştırma Türkiye İş Kurumu tarafından İş ve Meslek Danışmanları aracılığıyla yapıldı. Bu araştırma ile 9 bin 985 işletme ziyaret edildi ve görüşmeler gerçekleştirildi. İşletmelerin beklentilerini ve personel ihtiyaçlarını belirleyen İŞKUR, işletmelerin 100 bin personel ihtiyacı olduğunu belirledi. Bu ihtiyacın çok önemli bir kısmı ise imalat sektöründe. Toplam personel ihtiyacının yüzde 34’ünü imalat sektörü oluşturuyor. İmalat sektörünün yanında diğer personel ihtiyacı bulunan sektörler ise şunlar. optan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri. 

En Fazla Alım İhtiyacı Olan Meslekler

İŞKUR araştırmasında en fazla ihtiyaç duyulan meslekleri de belirledi. Bu çerçevede en fazla açık iş bulunan meslek ise yüzde 8’lik oranıyla satış danışmanlığı kadrosu oldu. Bu kadroyu sırasıyla makineci (dikiş), garson, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, temizlik görevlisi, madenci, ayakçı (tekstil), beden işçisi, ütücü ve ön muhasebeci kadroları takip etti. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir