Kamu Haberleri

İstifa Eden Çalışanlar Dikkat! Sizlerde İşsizlik Maaşı Alabilirsiniz

Ekonomide yaşanan dalgalı dönemde bazı işyerleri personel sayısını azalttı. Bu süreçte vatandaşlar İŞKUR aracılığıyla sağlanan işsizlik maaşı ile bir nebzede olsa rahatladılar. 

Ancak işsizlik maaşı her işten ayrılan vatandaşlara verilmiyor. Bunun için bazı şartların sağlanması gerekiyor. 

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken ilk koşul, çalışmakta oldukları iş yerinden kendi isteği dışında çıkarılmış olmak. Bu durumda işyerinin çalışanı çıkarması ya da iş yerinin iflas etmesi gibi durumların oluşması gerekiyor. 

İşten kendi isteği dışında ayrılmış olmak şartının yanında ayrıca vatandaşların son 3 yıl içinde farklı işyerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödemiş olmaları ve yine işten ayrılmadan önceki 120 gün de eksiksiz prim ödenmiş olması isteniyor. 

Bu şartları sağlayan vatandaşlara ise sigorta primi ödemelerine göre yani maaş oranlarına göre işsizlik maaşı ödeniyor. 2019 yılı için en düşük işsizlik maaşı ödemesi de (asgari ücretli çalışanlara) 1015 TL (vergi dahil) olarak yapılıyor. 

İSTİFA EDENDE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİYOR?

İşsizlik maaşı alabilmek için haberimizin içeriğinde belirttiğimiz ilk şart, işten kendi isteği dışında çıkarılmış olmak şartıydı. Ancak bazı durumlarda bu şart değişebilir. Yani istifa eden çalışanlarda işsizlik maaşı alabilirler.

İşte O Şartlar

Mevzuatta yer alan hükümlere göre, ortada haklı bir neden varsa işsizlik maaşı alabilirler. Ancak bu durumlarda ispat şartı önem taşıyor. Bunun yanında işçi-patron arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmışsa sonucuna göre yine işsizlik maaşı alınabiliyor. 

İşten Ayrılma İçin Haklı Nedenler

Çalışanların işten ayrılmalarında haklı olan nedenlerden bazıları ise şunlar;  maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırılması, SGK’ya düşük ücretten bildirim gibi konular haklı fesih kapsamına giriyor.

BAŞVURULAR İÇİN SÜRE ÖNEMİ

İŞKUR aracılığıyla yapılacak başvurularda süre önemli. Zira işten çıkarıldıktan sonra vatandaşların en geç 30 gün içinde başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular İŞKUR Müdürlüklerine ya da e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir