Kamu Haberleri

İstifa Eden İşçi İşverenden İhbar Tazminatı Ödemesi Alabilir Mi?

Çalışma hayatında yer alan milyonlarca çalışan, çalıştığı işyerinden işten çıkarılması ya da işten ayrılması durumunda çeşitli haklara sahip oluyor. 

İşveren ve çalışan işçiler için geçerli bu durum kapsamında elde edilen haklardan bir tanesi de ihbar tazmitanı. 

İşten çıkarılmadan ya da çalışan işten ayrılacaksa işten ayrılmadan önce bilgilendirilmeli. Bu kapsamda ödenen ihbar tazmitanı için ise Yargıtay çok önemli bir karar verdi.

İŞTEN AYRILAN İHBAR TAZMİNATI ALAMAZ

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bir karar alındı. Mahkemeye ulaşan bir dosyada, işten ayrılan bir çalışanın işverenden ihbar tazmitanı talebi yer aldı. Bu talep karşısında mahkeme kararında, bir çalışan istifa ederse ihbar tazminatı ödenmeyeceğini bildirdi. Mahkeme tarafından alınan kararda ihbar tazminatının iş sözleşmesini sonlandıran taraf tarafından ödendiği de belirtildi. 

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin İhbar Tazminatı Kararı

“İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir