Kamu Haberleri

Kadın Erkek En Az Lise Mezunu PÖH Alımı Olacak Mı? KPSS ve Yaş Şartı Müjdesi Gelir Mi?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesine gerçekleştirilen Polis Özel Harelat (PÖH) alımları on binlerce aday tarafından merakla beklenen ilanlardan. 

Adaylar PÖH alımlarına dair en çok alımların olup olmayacağı konusunu merak ediyorlar. Bir diğer bilinmeyen nokta ise PÖH alımı için talep edilecek KPSS Puan Şartı, Yaş Şartı ve Renk Körlüğü düzenlemesi. Kamuilanlari.com olarak siz okuyucularımıza PÖH alımlarına dair tüm detayları aktarıyoruz. 

LİSE MEZUNU PÖH ALIMI OLACAK MI?

Lise mezunu polis alım ilanı bekleyen adaylar için gerekli açıklamaları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Bakan Soylu yapmış olduğu açıklamasında bundan sonraki süreçlerde PÖH alımlarının büyük oranda içeriden olacağını söyledi. Lise mezunu Polis Özel Harekat alımları için adayların nasıl bir süreç izlemeleri gerektiğini ifade eden Süleyman Soylu şu açıklamada bulunmuştu. 

”Özel harekat olmak isteyen kardeşlerime tavsiyem polislik sınavlarına girsinler, kazansınlar. Alırsak bundan sonra çok kısıtlı bir alım olacak. Bunu bi baza oturtturduk. Bundan sonra içeriden alım yapmak ilk tercihimiz olacak, gerekli olduğu takdirde dışarıdan alım yapacağız. İçeriden almak bizi daha rahatlatacak. O yüzden oraya girmelerini tavsiye ederim. Önce polis olsunlar biz oradan alacağız.”

PÖH ALIMI ŞARTLARI NASIL OLACAK?

PÖH alımlarına dair en önemli gelişme kadın adaylar arasından alım yapılacak olması. Bu konuda Bakan Süleyman Soylu adayların merak ettiği tüm konulara açıklık getirdi. KPSS şartının nasıl olacağını da ifade eden Süleyman Soylu’nun kadın PÖH alımına dair açıklaması şu şekilde,

”Ama belli bir sayıda alım yapacağız. Hazırlıkları sürüyor. Lise mezunu olanları da alacağız. Ama bir KPSS şartı olacak. Bu kardeşlerimiz de KPSS’ye girsinler. Kadın özel hareket adayları için KPSS puanın düşürülmesi söz konusu.”

YAŞ ŞARTI DÜZENLEMESİ

PÖH alımlarında adayların en çok talepte bulundukları şartların başında yaş şartı geliyor. Adaylar bu şartın biraz daha esnetilmesini isterken adayların bu talepleri İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt bulmamıştı. Zira İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendisine sorulan yaş şartına, bu konuda bir çalışma olmadığını ifade etti. 

RENK KÖRLÜĞÜ

Polis alımlarında renk körlüğü için İçişleri Bakanlığı bir çalışma halinde. Bu konuda dünyadaki örnekler incelendiğini açıklayan Süleyman Soylu çalışmaların nihayetine göre karar vereceklerini açıkladı. 

Kamuilanlari.com –  ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir