Kamu Haberleri

Kadın Memurlara Doğum İzni Süresi Nasıl ve Ne Kadar Kullanılır?

Bilindiği üzere kadın memurlar anne olmaya hazırlandıklarında doğum öncesinde ve sonrasında belirli bir süre izin kullanırlar. 

Kadın memurlara sağlanan bu izin süresi ve nasıl kullanılacağına ilişkin tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

KADIN MEMURLARA DOĞUM İZNİ DETAYLARI

Kadın memurlara sağlanan doğum izni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104/A maddesi gereğince uygulanır. Kadın memurların doğum yapması halinde sağlanan bu izin toplam 16 hafta olarak uygulanır. Anne adayı bu 16 haftalık izni doğum öncesi ve sonrası kullanıyor.

Bu izin tekil gebeliklerde, doğumdan önce 8,doğumdan sonra 8 haftadır. Ancak bu izin süresine, çoğul (ikiz,üçüz vs) gebeliklerde doğum öncesi 8 hafta olan süreye 2 hafta ilave edilir. Yani çoğul gebeliklerde doğum öncesi izin süresi toplam 10 haftaya çıkar. 

Anne adayı kadın memur doğumdan önce izin süresini değiştirebilir. İznin başlayacağı 32. haftadan sonra anne adayı istemesi halinde doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir. Kadın memur gebe olarak çalıştığı bu dönemdeki izinlerini gebelik sonrasında kullanabilir. Bu süre en fazla 5 hafta olarak kullanılır. Bunun yanı sıra anne adayı erken doğum yaparsa kullanamadığı doğum öncesi izinleri doğum sonrasına ilave edilir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir