Kamu Haberleri

Kadrolu Taşeron İşçiler, Belediye Çalışanları, TYP’liler Asıl İşi Yapıp İşten Çıkarılıyor!

Kamu gündeminin en önemli konu başlıklarından bir tanesi de kurumlarda çalışan işçilerin yaşadığı sorunlar. 

Bu sorunlar çalışan personellerin durumlarına göre değişmekte. Kamu kurumlarında çalışan kadrolu taşeron işçiler maaş zammı ve işten çıkarılma sorunları ile uğraşırken kadroya alınmayan taşeron işçiler ise mali ve sosyal hakları konusunda sorun yaşıyorlar. TYP çalışanlarının en önemli sorunu ise geçici olarak çalışmak ve bir süre sonra işsiz kalmak. Belediye çalışanları ise işten çıkarılmalar, maaş zammı ve diğer özlük hakları konusunda mağduriyet yaşıyorlar. 

KAMUDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN SORUNLARI

Kamu kurumlarında çalışan işçilerin yukarıda aktardığımız sorunları TBMM Gündemine Cumhuriyet Halk Partisi tarafından taşındı. 

CHP Niğde Milletvekilli Ömer Fethi Gürer daha önceden yapmış olduğu açıklamalarına bir yenisi ekledi. Devlet kurumlarında çalışan işçilerin sorunlarını ele alan Ömer Fethi Gürer işçilerin yaşadıkları sıkıntıları tek tek ele aldı. Bu kapsamda dikkat çeken açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partili vekil şu ifadeleri kullandı. 

Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamasında Türkiye’de mağdur olan kesimin içerisinde yer alan geçici mevsimlik işçiler, belediye ve il özel idarelerinde 5 ay 29 gün çalışlma zorunda bırakılanlar, typ çalışanları, kamudaki kralık araç şoförleri, vekil imamlar olduğunu söyledi. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ‘İşsiz açım diyor, çalışan işten çıkarılıor, bu feryatları sayın Cumhurbaşkanı duymuyor mu? diyor, ifadesini kullanan CHP Milletvekili Gürer şu açıklamada bulundu.

”Asıl işi yapıp kadro verilmediği gibi işlerinden de çıkarılıp açıkta kalıyorlar. Kıdem Tazminatından nakil haklarına özlük haklarından yararlanamıyorlar. AKP iktidarı vekil imamları dahi görmezden gelip onları yoksulluğa mahkum kılıyor. İşsiz Açım Diyor, çalışan işten atılıyor. bu feryatları Sayın Cumhurbaşkanı duymuyor mu?”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir