Kamu Haberleri

Kadrolu Taşeron İşçilere Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Süreci İle Zam Fırsatı

Cumhuriyet Halk Partisi’nden taşeron işçilerin sorunlarına dair bir değerlendirme geldi. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko tarafından yapılan değerlendirmelerde kadrolu işçilerin zam ve diğer sorunları ele alındı.

Bu sorunların çözümü için sendikaların önünde tarihi bir fırsat olduğunu ifade eden Kani Beko kadrolu kamu işçiler ise eşit hak vurgusunda bulundu. 

TİS SÜRECİ İLE TAŞERON İŞÇİLERE TARİHİ FIRSATÜ

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko kamuda çalışan taşeron işçilerin yaşadıkları sürece dair açıklamalarında geçmiş yıllarda yapılan TİS görüşmelerini hatırlattı. Bu konuda Kamu İşverenleri Sendikası (Kamu- İş) ile Türk- İş arasındaki TİS görüşmelerinin geçtiğimiz yıllarda genellikle Haziran ve Temmuz aylarında yapıldığına dikkat çeken Kani Beko bu yıl sürecin hala başlamadığını söyledi.

Kadrolu kamu işçileri için gerçekleştirilecek TİS görüşmelerinin taşeron işçiler içinde fırsat olacağını ifade eden CHP Milletvekili Beko, kadrolu kamu işçileri ile taşeron işçiler arasında ayrım yapılmasını eleştirdi. 

“İşyerlerinde kadrolu işçi ile taşerondan kamuya geçen işçi arasında ayrım yapıldı. Anayasa’ya aykırı bir uygulama. İşçiler nerede çalışırsa çalışsın, kıdem hariç, eşit işe eşit ücret almalı. Belediyelerde, özel idarelerde çalışan işçiler kamu işçisi değil mi? Taşeron işçiyken zaten büyük bedel ödediler, şimdi kamu şirketi işçisi oldular ancak faydası olmadı. Sendikaların TİS sürecinde belediyeler ve özel idarelerde çalışan işçileri değerlendirmeleri de tarihi bir fırsat.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir