Kamu Haberleri

Kadroya Alınan 4/D Statüsündeki Taşeron İşçiye Asgari Ücret Zammı Yapılacak Mı?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin zam konusu binlerce çalışan tarafından yakından takip ediliyor. Asgari ücrete yıl başında yapılan zammın ardından umutlanan taşeron işçiler aynı oranda zam bekliyorlar.

Çalıştıkları kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilerin zam beklentileri bazı kurumlar tarafından çözülsede büyük bir çoğunluk bu konuda adım atmadı. Kurumların zam konusunda yasal olarak yükümlülüklerinin bulunmaması nedeniyle süreç uzuyor. 

TAŞERON İŞÇİLERE ASGARİ ÜCRET ZAMMI VAR MI?

Kurumlarda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında zam yapılması konusu herhangi bir adım atılmış bulunmuyor. Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek. 

Kurumlarda 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşları konusunda bazı belediyeler seçimden önce önemli adımlar atmışlardı. Kocaeli Belediyesi tarafından atılan adımda taşeron işçilerin maaşlarına günlük 21 TL aylık ise 635 TL zam yapılmıştı. Buna benzer kararlar seçimlerden hemen önce birkaç belediye tarafından alındı. 

Ayrıca Ankara’da faaliyet gösteren ANFA içinde çalışan işçilerin maaşları da kurum bünyesinde kadrolu işçi olarak işçilerin maaşlarına eşitlenmişti. 

Yaşanan bu gelişmeler işçilerin umutlarını artırsada çok sayıda belediye başkanlığı ve diğer kamu kurumları taşeron işçilerin maaşlarına zam konusunda sessiz kaldılar. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir