Kamu Haberleri

Kadroya Alınan Taşeron İşçilerin Maaş Ödeme Tarihi Netleşti

Kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilerin maaş ödeme günlerinde bazı sorunlar yaşanıyordu. 

Öyle ki maaş ödeme günleri ile ilgili düzenleme olmasına rağmen kurumlar işçilerin maaşlarını çok farklı günlerde yatırabiliyorlardı. İşçilerin maaşlarının ödenmesinde yaşanan bu mağduriyete dair Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan görüş talep edildi.

Maliye Bakanlığı’nın konuya dair açıklaması ve işçilerin maaşlarının ödenme tarihine dair tavsiyesi haberimizde. 

MALİYE BAKANLIĞI’NDAN TAŞERON İŞÇİ YAZISI

Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (TEZ-KOOP-İş Sendikası) kamu kurumlarında farklılık gösteren maaş ödeme günlerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bir soru sordu. Söz konusu sendika tarafından sorulan soruda ”Bazı kamu işyerlerinde ilgili mevzuat hükümlerine aykırı şekilde ödeme tarihlerinin değiştirildiği tespit edilmiş olup uygulamaya açıklık getirilmesi açısından bakanlığınızın görüşünüze ihtiyaç duyulmuştur. ” açıklaması yer aldı.

Bu yazıya Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Maliye Bakanlığı TEZ-KOOP-İş Sendikası tarafından iletilen bu soruya, Devlet Memurları Kanunu Tebliği ve ilgili mevzuat hükümlerine atıfta bulunarak işçilerin aylık ödemelerinin her ayın 14’ün de yapılması gerektiğini bildirdi.

Bu görüş yazısına göre kurumların kadroya alınan taşeron işçilerin maaş ödemelerini her ayın 14’ünde yapmaları gerektiği belirtildi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir