Kamu Haberleri

Kamu Çalışanları İçin Geçici Süreyle Kravat Takma Zorunluğu Kalktı

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli memurların kravat takma zorunluluklarına ilişkin düzenleme 15 Mayıs tarihi itibariyle başladı. 

Başbakanlık genelgesinde yer alan ilgili düzenleme kapsamında kamu personelleri 15 Mayıs ile 15 Eylül tarihleri arasında kravat takmak zorunda olmayacaklar. 

KRAVAT TAKMA ZORUNLULUĞU 4 AY SÜREYLE KALKTI

2007/14 sayılı mülga Başbakanlık Genelgesi’nde yer alan düzenleme kapsamında kamu çalışanlarının Mayıs ortasından ile Eylül ayı ortasına kadar makam odalarına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu bulunmuyor. Bu tarihler arasında personeller kravat ve ceket giymek zorunda değiller.

Ayrıca söz konusu genelge kapsamında kamu dairelerinde hava şartlarından dolayı verimliliğin azalmaması adına klime kullanımına ilişkinde madde bulunuyor. 

İlgili Genelge ve Detayları

Hava sıcaklıkları ile ilgili tahminler dikkate alınarak; sıcaklıkların bunaltıcı düzeylere yükselmesi nedeniyle çalışma koşullarında oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesi, hava şartlarından kaynaklanabilecek verimlilik azalışının önlenmesi ve küresel ısınma etkilerinin azaltılması amacıyla Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte belirtilen hususlar da dikkate alınarak bakanlıklar ve valiliklerce;

* Bölgelerin iklimi ve çalışma ortamları dikkate alınarak, 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması,

* Önemli miktarlarda elektrik tüketimine neden olan klimaların 22-24 dereceye ayarlanması, hususlarında gereken tedbirler alınacaktır.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir