Kamu Haberleri

Kamu İş’ten Kamu İşçilerinin Zam Oranına İlişkin Açıklama

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu işçilerinin zam oranlarına ilişkin Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası  bazı açıklamalarda bulundu. 

Enflasyon rakamlarının esas alındığı bir hesaplama ile toplu iş sözleşmesi zam oranını hatırlatan Kamu İş Sendikası’nın açıklaması haberimizde.

KAMU İŞ SENDİKASI’NDAN ZAM AÇIKLAMASI

Kamu İş Sendikası yapmış olduğu açıklamasında kamuda çalışan işçilerin zam maddelerini hatırlattı. Açıklamada ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Şubat ayı enflasyon rakamlarının indeks değişim oranının yüzde 8.45 olarak belirlendiği ifade edildi.

Bu kapsamda “Ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Türkiye Geneli Şubat 2019 İndeks sayısının, Ağustos 2018 İndeks sayısına göre değişim oranının % 3,5’i (Yüzde Üç virgül Beş) aşması halinde aşan kısmın tamamı, 01.03.2019 tarihinden geçerli olmak üzere işçilerin 28.02.2019 tarihindeki çıplak ücretlerine zam olarak uygulanacaktır.” hükmünü anımsatan Kamu İş şu ifadeleri kullandı.

”Buna göre; işçilerin 28.02.2019 tarihi itibariyle almakta oldukları çıplak ücretlerine; 01.03.2019 tarihinden geçerli olmak üzere % 4,95 oranında zam yapılması gerekmektedir. Ayrıca, toplu iş sözleşmesinde ücret zammı oranında ve ücretin zamlandığı tarih itibariyle artırılacağı madde metninde açıkça yazılı olan diğer ödemeler de, aynı şekilde ve % 4,95 oranında artırılacaktır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir