Kamu Haberleri

Kamu Personeli Alımında Mülakat Uygulamasına TBMM’de Sert Tepki

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu açıklamasında kamu kurumlarına personel alımlarına dair açıklamalarda bulundu. KPSS puan sıralamasına ek olarak uygulanan mülakat sistemini eleştiren Ayhan Erel konuya ilişkin sert ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

KAMUYA PERSONEL ALIMLARINDA MÜLAKAT SORUNU

Kamuya personel alımlarında mülakat uygulaması uzun zamandır eleştirilen konular arasında yer alıyor. MEB tarafından gerçekleştirilen son öğretmen atamalarında tekrar gündeme gelen mülakat sistemi uygulaması bu defa TBMM’de tartışıldı. 

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, MEB tarafından gerçekleştirilen mülakat sınavlarını eleştirdiği konuşmasında şu açıklamalarda bulundu.

TBMM’de Mülakat Eleştirisi

”Buradaki hatip arkadaş söyledi. Bende de belgeler var.Başarısız olan arkadaşlarımızın… Mesela, 64 KPSS puanı olan bir arkadaşımıza 95 puan verilmiş. Yine, 71 puan alan bir arkadaşımıza 95 puan verilmiş ve memur olması sağlanmış. Bunun yanında 90 alan bir arkadaşımıza 54 puan verilerek başarısız olması sağlanmış. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Adalet ve Kalkınma Partisinin diğer bir usulsüzlüğü de daha çok belediyelerde yaşanmakta. Belediye başkanlığından gelen milletvekili arkadaşlarım bilirler, kendilerine istisnai memur olarak özel kalem müdürü atıyorlar, daha sonra bu özel kalem müdürleri kanunda aranan süre dolduktan sonra da Türkiye’nin en gözde ve güzide kurumlarına üst düzeyde memur olarak atanıyorlar. Dolayısıyla burada bir kul hakkı yenilmiş oluyor. KPSS’den 100’e yakın puan alan bir vatandaşımızın bu belediyenin özel kalem müdürünün işgal ettiği veya getirildiği kadroya getirilmesi gerekirken belediye başkanlarının bu yöntemiyle bu tür binlerce vatandaşımızın hakkı gasbedilmiş oluyor. Sizlerin hem başında “adalet” kavramı olan bir parti olarak hem de inanıyorum ki inancınız gereği kul hakkını yememeniz gerekiyor.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir