Kamu Haberleri

Kamuda Çalışan Belediye ve Taşeron İşçi Maaşlarının Zam İçin TİS Şart

Bilindiği üzere son dönemlerde kamu kurumlarında ve belediye başkanlıklarında çalışan personellerin maaşlarına farklı oranlarda zam haberleri gündemde yer aldı. 

Bazı belediye başkanlıkları bünyesinde çalışan işçilerin maaşlarına yüzde 30 zam yapacağını açıklarken bazı belediyeler ise 635 TL net artış yapacağını açıklamıştı. Bazı belediyeler ise zam yükümlülüğü bulunmadığından dolayı bu konuda henüz adım atmadı. 

Bu kapsamda taşeron işçi oılarak görev yapan çalışanlarında maaşlarına yapılacak zam oranları da merak konusu. Maaşlara yapılan farklı zam oranlarının düzeltilmesi ve aynı oranda artış yaşanması için Toplu İş Sözleşmesi yapılması gerekiyor. 

FARKLI ZAM ORANLARI İÇİN TİS ŞART OLDU

Kamuda ve belediye şirketlerinde kadroya alınan işçilerin maaşlarına zam haberleri gelmeye devam ediyor. Kadroya alınan yüzbinlerce işçinin tamamı için bu durum söz konusu değil. Sadece bazı belediye başkanlıkları bu yönde karar aldılar.

Kadroya alınan tüm işçiler ise bu konuda kalıcı bir çözüm üretilmesi konusunda hemfikirler. İşçiler kadroya alındıkları dönemde uygulamada olan düzenlemeye göre, maaşlarına yansıtılacak yüzde 4+4 oranında ki zam oranının enflasyon rakamları ile erdiğini ifade ediyorlar. Bu kapsamda enflasyon oranında zam talep eden işçiler 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan toplu iş sözleşmesine dahil edilmeyi umuyorlar. 

635 TL Zam Yapıldı

Bazı belediyeler bünyesinde çalışan işçilere 635 TL zam yaptılar. Bu belediyeler arasında İstanbul, Antalya ve Bursa yer aldı. Ancak maaşlarına iyileştirme yapılan taşeron ve belediye işçisi sayısı toplam sayıya oranla çok sınırlı sayıda kaldı. 

Kamuilanlari.com –  ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir