Kamu Haberleri

Kamuda Çalışan TYP İşçileri 12 Ay Kadrolu Çalışabilecekleri İş İstiyor

Toplum Yararına Program kapsamında yapılan personel işçi alım ilanları vatandaşların en çok ilgi gösterdiği alımların başında geliyor. Türkiye geneli yayımlanan bu personel alım ilanlarına vatandaşlar İŞKUR üzerinden başvurularını gerçekleştiriyorlar. 

İŞKUR üzerinden yayımlanan TYP ilanlarında çalışan vatandaşlara bazı mali ve sosyal haklar sunulsuda alımların belirli bir dönem olması ve bu sürecinde en fazla 9 ay ile sınırlı kalması vatandaşları mağdur ediyor. 

Öyle ki TYP kapsamında çalışan işçiler, çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşların en temel haklarından bile yararlanamıyorlar. 

TYP PERSONELLERİ 12 AY SÜREKLİ İŞ İSTİYORLAR

Toplum Yararına Program kapsamında yayımlanan ilanlar başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere neredeyse tüm kamu kurumları tarafından gerçekleştiriliyor. Özellikle taşeron işçi sisteminin kaldırılmasıyla birliktte kurumları TYP ilanlarına daha fazla yöneldiler. Bu kapsamda TYP kapsamında yayımlanan ilanlar belirli uygulama alanlarında olup kurumlar işçileri bu alanların dışında görevlendirmiyorlar. 

TYP ile başlayan personellere sağlanan haklar maaş ve sigorta primi ödemeleri. İŞKUR’un internet sitesinde yer alan bilgilerde TYP personellerine maaş olarak Asgari ücret (2.020,90 TL) ödendiği ve Vergi ve sosyal güvenlik prim giderlerinin (1.113,14 TL) karşılandığı aktarıldı. 

EN ÖNEMLİ SORUN KADRO

TYP personellerinin en önemli sorunu kadro konusu. Yılın sadece belirli bir ayı çalışan işçiler daha sonra işsiz kalıyorlar. Bu dönemde işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı ödemeleri de alamayan işçiler ekonomik olarak sorun yaşıyorlar. İşçiler zaman zaman muhalefet partileri tarafından da dile getirilen TYP İşçilerina Kadro konusunda adım atılmasını bekliyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir