Kamu Haberleri

Kamuya KPSS’siz Personel Alımları Arttı! Bu Atamalar Nasıl ve Hangi Kadrolara Yapılıyor?

Kamu İlanları olarak siz okuyucularımıza kamu kurumlarına yapılan tüm personel alım ilanlarını anlık olarak aktarıyoruz. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza kamu kurumlarına KPSS şartsız yapılan personel alımlarını değerlendirdik. Kamuya KPSS şartsız yapılan alımların nasıl yapıldığı, en çok kadrolarda alımlar olduğu ve KPSS’siz alımlara dair tüm detayları sizlere aktarıyoruz. 

KAMUYA KPSS’SİZ PERSONEL ALIMLARI

Kamuda çalışmak isteyen adaylar için adaylardan KPSS puan şartı talep edilir. Bu şart 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesinde yer almıştır. Ancak bazı devlet kurumlarına yapılan sözleşmeli personel alımlarına adaylardan KPSS şartı talep edilmemekte. 

Kamuya yapılan bu sözleşmeli belirli süreli alımlarda, yurt dışı istihdamlarda alınan bu personeller şu kadrolardan alınmakta. Avukat (Kısmi Zamanlı), Diş Tabibi, Eczacı, Gemi Adamı, Havacılık Sertifikasyon Uzmanı, Havacılık Simülatör Uzmanı, Kaptan, Pilot, Tabip, Uçak Kontrol ve Bakım Makinisti, Uçuş Teknisyeni, Uzman Tabip, Helikopter Makinisti, Uzman

MESLEKİ BECERİLERE GÖRE KPSS’SİZ ALIMLAR

Kamu kurumlarına yapılan alımların bazıları ise mesleki becerilere göre yapılmakta. Bu kapsamda uygulamalı mesleki beceri sınavlarına göre yapılan alımlar ve bu alımlarda yer alan kadrolar şunlar;

Dans Uzmanı, Deniz Trafik Başkılavuzu, Deniz Trafik Kılavuz Yardımcısı, Deniz Trafik Kılavuzu, Derici, Dispeç, Dokumacı-Öğretici, Editör, Foto Dizgi Operatörü, Fotoğrafçı, Fresk Ressamı, Hattat, Heykeltraş, Işıkçı, İşaret Dili Tercümanı, Kalemkar, Kameraman, Kostüm Kreatörü, Kostümcü, Kurşuncu, Mizanpajcı, Mücellit, Müzikçi, Nota Ressamı, Restoratör, Sedefkar, Senarist, Seramikçi, Tasarımcı, Tashihçi, Taş İşleyici, Tonmaister, Vitray Ustası, Yapımcı, Yayın Koordinatörü, Yazma Eser Pataloji Uzmanı, Yazma Eser Uzmanı, Yönetmen.

SPOR BAKANLIĞI KPSS’SİZ ALIMLARI

Yukarıda yer alan alımlara ek ayrıca; Spor Bakanlığı’na bazı atamalarda da KPSS şartı aranmıyor.

Bunun için ise Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları, Akdeniz Oyunları ile Dünya Askeri Oyunları’nda ferdi ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girmiş olmak, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler ve ümitler kategorilerinde Dünya ve Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi’nce yapılan Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girmiş olmak ve Yukarıda belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek milli sporcu belgesi almış olanlar yer alıyor. 

Kamuilanlari.comÖZEL Haber (AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN ALINTILANAMAZ)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir