Kamu Haberleri

Kamuya Memur Personel Alımlarında Yaş Şartı Kaldırılsın Talebi

Kamu kurum ve kuruluşları; Devlet Personel Başkanlığı, İlan Basın Kurumu, Türkiye İş Kurumu veya kendilerine ait kurumsal internet sayfaları üzerinden yayımladıkları ilanlar ile personel alımı yapmaya devam ediyorlar. 

Kamuya yapılan bu alımlar sözleşmeli personel, kadrolu memur, sürekli işçi, askeri personel, geçici işçi gibi statülerde yapılıyor. 

Binlerce adayın yakından takip ettiği bu alımlarda ise adaylardan talep edilen çeşitli koşullar bulunuyor. Bu koşullardan en çok tepki alanlarının başında ise yaş şartı geliyor. Kamuya personel alımlarında yaş şartı konusunu haberimizde ele aldık. 

KAMUYA PERSONEL ALIMLARINDA YAŞ ŞARTI

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yayımlanan personel alım ilanlarında adayların belirli bir yaş aralığında olması isteniyor. Bu yaş şartı ilanı yayımlayan kamu kurumu ile alım yapılacak pozisyona göre değişiyor. 

Örnek vermek gerekirse; Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan zabıt katibi, icra katibi, mübaşir, infaz koruma memuru, sağlık personeli, tekniker gibi kadrolara yapılan alımlarda uzun süredir 35 yaş şartı bulunuyor. 

Askeri personel alım ilanlarında ise eğitim durumlarına göre adaylardan 25, 28 yada 30 yaş şartlarına haiz olmaları isteniyor. 

Çok konuşulan ilanlardan olan Bekçi alımlarında ise adayların 31 yaşından gün almamış olmaları talep edildi. Bunun yanında polis alım ilanlarında da adayların belirli bir yaş seviyesinin altında olmaları şartıyla ilanlara başvuru yapabilecekleri bildirildi. 

ADAYLAR MAĞDURİYET YAŞIYOR

Kamu kurumlarına yapılan bu alımlara başvuruda bulunmak isteyen ancak yaş sorunu nedeniyle başvuru yapamayan adaylar tüm memur personel alımlarının merkezi atamalarda olduğu yaş şartı olmadan yapılmasını talep ediyorlar. 

FETÖ başta olmak üzere geçmiş dönemlerde yaşanan atama sorunlarına dikkat çeken adaylar bu sorunlar nedeniyle atanamadıklarını ve yaşlarının ilerlediğini ifade ediyorlar. Bu kapsamda bu konuda kapsamlı bir düzenleme isteyen adaylar somut adım bekliyorlar. 

Kamuilanlari.comÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir