Kamu Haberleri

Kamuya Personel Alımlarında Mülakat Disiplini Getirilmeli

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yeni adli yıl açılış etkinlikleri düzenleniyor. Bu törenler kapsamındaKülliye’de bulunan isimlerden birisi de Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu oldu. TBB Başkanı Feyzioğlu tören kapsamında kürsüye çıkarak yargı gündemine dair gelişmeleri ele aldı. 

Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açlış töreni konuşmasında ele almış olduğu konular. 

MÜLAKATLARDA KAMERA KAYDI OLMALI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu açıklamalarında mesleki sınavlar konusuna değindi. Bu konuda zor ve bilgiyi ölçen bir sınav talep eden Metin Feyzioğlu özellikle Hukuk Fakültelerinin geleceği ve hakim ile savcı sınavlarında yapılmasını talep ettiği düzenlemeleri açıkladı. 

”Hukuk alanındaki mesleklere giriş sınavı bir an önce getirilmelidir. Bilgiyi ölçen, zor bir sınav olmalıdır. Böylece hukuk fakültelerinin eğitim öğretim seviyelerini çağın gereklerine uygun hale getirmeleri sağlanacaktır. Yeni hukuk fakültesi açılmasına, mevcutlar arzu edilen seviyeye gelinceye kadar son verilmelidir. ”

Konuşmasında ayrıca hakim ve savcı alımlarında uygulanan bazı sorunlara dair açıklamalarda bulunan Metin Feyzioğlu şu ifadeleri kullandı. 

Kamuya personel alımlarında mülakat uygulamasına bir disiplin getirilmelidir. Örneğin 500 kişinin alınacağı bir pozisyona, yazılıyı geçen 3000 kişi çağrılmamalı, yazılı sınav anlamsız kılınmamalıdır. Kadroya alınacak kişi sayısının yüzde on veya on beş fazlası, yazılı puanlarına göre mülakata davet edilmelidir. Mülakatlar kamera kaydına alınmalıdır. İlgili kamu kurumunun web sitesinde isim isim yayınlanarak şeffaflık sağlanmalıdır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir