Kamu Haberleri

Kendi İşini Kurmak İsteyen Engelli Vatandaşlara İŞKUR Desteği

Türkiye İş Kurumu işsizlik ile mücadele konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Kurum özellikle özel sektör firmaları ile işsiz vatandaşlar arasında köprü görevi görmesiyle dikkat çekiyor. 

Bunun yanında işverenlere sağlanan destekler ile iş arayan vatandaşlara sağlanan kurs, program ile dikkat çeken kurumun bir diğer desteği ise engelli vatandaşlara yönelik. 

İŞKUR’DAN ENGELLİ VATANDAŞLARA İŞ KURMA DESTEĞİ

İŞKUR tarafındna sağlanan iş kurma desteği, engelli vatandaşların proje sunmaları ile başlıyor. Bu proje İŞKUR’un internet sitesinin duyurular bölümünde yayınlanan başvuru rehberine göre hazırlanacak. Proje ile engellilerin üretime katkıda bulunarak öncelikle kendi geçimlerini sağlamak sonra da yeni istihdamlara aracılık etmeleri amacı güdecek. Bu amaçla sunulan projeler için ise sağlanan desteklere ilişkin İŞKUR tarafından yapılan açıklamalar şu şekilde,

1) Kuruluş işlemleri desteği:

Bu destek ile İŞKUR engelli vatandaşlara işyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 3.000 TL destek sağlıyor.

2) İşletme gideri desteği:

Sağlanan ikinci destek ise işletme gideri desteği; Bu destek ile sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım ve kira) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 11.000 TL destek veriliyor.

3) Kuruluş desteği:

Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ara madde, sarf malzeme, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 36.000 TL destek sağlanmaktadır.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir