Kamu Haberleri

KPSS Şartsız PTT 5 Bin Personel Alımı: Postacı Kadrosu Öğrenim, Yaş ve Özel Koşullar ile İlan Tarihi

Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak olan personel alım ilanlarında dair detayları sizlere yapmış olduğumuz kamu habeleri ile duyuyoruz. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza 2019 yılının en merak edilen alımlarının başında gelen Postacı alım ilanlarını ele aldık. Bu alımlara dair en merak edilen konuları sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 YILI PTT POSTACI ALIMI

2019 yılında gerçekleştirilecek olan PTT personel alım ilanlarında adaylardan KPSS şartı aranmayacak. PTT personel alımlarında kendi yazılı sınavını uyguladığından dolayı KPSS puanı talep etmiyor. 

Bu alımların en önemli detayı ise kontenjan sayısı. Geçmişte yapılan açıklamalara göre PTT’nin ortalama 5 bin personel alımı için ilana çıkması bekleniyor. 

Bu ilanlarda adayların başvuru yapacakları en önemli kadrolardan birisi ise Postacı kadrosu. Bu kadroya dair başvuru detayları ise şu şekilde;

PTT POSTACI ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

PTT bünyesine yapılacak Postacı alımlarında en önemli koşul öğrenim şartı. Kurum Postacı olacak adayların en az önlisans mezunu olmasını istiyor. Bölüm şartının bulunmadığı Postacı alımlarına bu koşula göre herhangi bir ön lisasn ve lisans programından mezun olan adaylar başvuru yapabilir. 

PTT Postacı alımı için diğer koşullar;

Genel olan ve diğer kadrolar içinde gerekli olan koşullar arasında, Türk vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini düzenli yapmaya engel sağlık sorunu bulunmamak, Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak, Güvenlik soruşturması sonucu olumlu olmak, şartları bulunuyor. 

Boy Kilo Sağlık Şartı: 2018 yılında yapılan alımlarda adaylardan, ”Her türlü iklim ve yolculuk koşullarında posta dağıtım işlerini yaya şekilde yapabilecek derecede sağlıklı, erkeklerde en az 168 cm bayanlarda en az 160 cm boyunda olduğunu, kilo ile boy arasındaki farkın 15’ten fazla olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek.” şartı talep edildi. 

Ehliyet Şartı: En az B sınıfı sürücü belgesi ile A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak. Burada şöyle bir özel durum var. Kurum bu sürücü belgelerinin Monoküler teşhis ile alınmamış olmasını talep ediyor. 

İLAN NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

PTT’nin bir sendika tarafından kendisine yöneltilen 2019 yılı personel alım ilan tarihi açıklamasında, PTT 5 bin personel alımının Ekim, Kasım ve Aralık döneminde yani 2019 yılının son çeyreğinde yayınlanacağını açıkladı. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir