Kamu Haberleri

Kredi Yurtlar Kurumu Memur Alımı Kadrolar, KPSS ve Öğrenim Şartı İle 2019 KYK İlan Tarihi

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine bağlı olarak faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) 2019 yılı personel alım ilanı halen yayımlanmadı. 

Geçtiğimiz yıllarda ilkbahar aylarında ilana çıkan Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 2019 yılı alımları ise bundan sonraki sürece kaldı. 2019 yılı alımları merakla beklenen KYK’nın daha önceki yıllarda yapmış olduğu alımları inceledik ve önümüzdeki günlerde ilana çıkacak kurumun muhtemel kadroları ile başvuru şartlarını değerlendirdik. 

İşte 2019 yılı KYK personel alımı ve detayları değerlendirmesi. 

KYK PERSONEL ALIMINDA YER ALACAK KADRO VE KONTENJANLAR

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yayımlanması beklenen personel alım ilanı için kontenjan sayısı 1000’in üzerinde olacağı öngörülüyor. Zira geçmiş dönemlerde yapılan alımlarda kontenjan sayıları paralellik gösteriyor. 

2018 yılı için yayımlanan Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) personel alımlarında kadro sayısı 1200 olmuştu. 5 farklı kadroda personel alımı yapan KYK’nın o alımlarında ki kontenjan sayıları şu şekildeydi. 

Yurt Yönetim Memuru kadrosu için 756, Diyetisyen kadrosu için 72, Psikolog kadrosu için 44, Büro Personeli kadrosu için 163 ve Şoför kadrosu için 86 alım ilanı yayımlanmıştı. 

2019 Yılı Alımları içinde kadroların bu şekilde olması bekleniyor. Ancak kontenjan sayısı çok büyük olasılıkla değişecek. KYK’nin 2019 yılı alımlarının 1200’den az olabileceği konuşuluyor. Ancak kurum yine en az 1000 kişilik bir ilana çıkacabilir. 

BAŞVURU ŞARTLARI

Adayların genel başvuru koşullarının tamamına haiz olmaları gerekiyor. Bu koşullar;

Türk vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak,657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik aylığı almıyor olmak, (Dul ve yetim aylığı hariç) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak (Askerde olan adaylar da sınava başvurabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda bulunan adayların sınava başvuruları kabul edilmeyecektir.)

Öğrenim Şartı:

Öğrenim şartı kadroya göre değişiyor. Ancak en fazla alım yapılan Yurt Yönetim Memuru kadrosuna lisans mezunu her aday başvuru yapabilir, bölüm şartı bulunmuyor. 

KPSS Şartı

2018 yılı alımlarında adaylardan en az 70 KPSS puan şartı talep edilmişti. 2019 yılı alımları içinde KPSS şartının bu seviyede olması bekleniyor.

İLAN TARİHİ

Söz konusu alımlar için başvuru yapacak adaylar ilan tarihini merak ediyorlar. Bu konuda ise Gençlik Bakanlığı’nın yıl başında yayınladığı ve kısa bir süre önce yayınlanan GSB 3 bin 243 işçi alım ilanı öne çıkıyor. Kamuilanlari.com olarak bu alımların KYK ilanını geciktirdiği ancak o alımlar için sürecin tamamlanmasıyla ilanın artık adaylara duyurulabileceğini öngörüyoruz. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir