Kamu Haberleri

KYK Öğrenim Kredisi Borcu İçin ‘1 Milyona Yakın Üniversiteli İşsiz Var, Borçlar Silinsin’ Açıklaması

KYK Öğrenim Kredisi boçlarının silinmesi konusunda Meclis kapanmadan hemen önce yeni bir gelişme yaşandı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’na bir kanun önerisi daha sundu. Mezun olan ancak KYK öğrenim kredisini ödeyemeyen gençlere yönelik sunulan bu kanun teklifinde borçların silinmesi önerildi. 

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI SİLİNSİN TALEBİ

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut tarafından sunulan kanun teklifinde 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununa ek geçici madde eklenmesi öngörülüyor. Bu ek geçici maddede ise mezun olan öğrencilerin tüm KYK borçlarının silinmesi talep ediliyor. 

KYK Öğrenim Kredisi için sunulan kanun teklifinde üniversiytelerin önlisans ve lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin KYK kredisi aldıkları hatırlatıldı. Kanuna göre mezun olan öğrenciler 2 yıl sonra bu borçları ödemek zorundalar. Eğer ödemezlerse % 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Tüm verileri kanun teklifi gerekçesinde ifade eden CHP Milletvekili Burhanettin Bulut ayrıca işsizlik oranlarına dair de verileri paylaştı.

Özellikle genç ve diplomalı işsiz sayısına dikkat çeken Burhanettin Bulut, “Yüksek lisans veya doktora mezunu 18 bin 782 işsiz İŞKUR’a kayıtlı ve iş beklemektedir. Üniversite mezunu olan ve fiili iş arayanları sayısı TÜİK’e göre 951 bin kişidir. Bu sayı her yıl çoğalmaktadır.” açıklamasında bulundu. İşsizlik sayısının her geçen gün arttığına da dikkat çeken CHP Adana Milletvekili 2017 yılından öğrenim kredisi kullanan 1 milyon 156 bin 832 öğrenciden 239 bin 97’sinin borcunu zamanında ödeyemediğini hatırlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut bu kapsamda kanun teklifinde KYK borçlarının silinmesini ve işsiz gençlerin bir nebze rahatlamasını talep etti. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir