Kamu Haberleri

KYK Öğrenim Kredisi Faiz ve Borçlarının Silinmesi Konusu Meclis Açıldığında Gündeme Gelir Mi?

Lisans ve önlisans bölümlerinde öğrenim gören milyonlarca genç, öğrencilik dönemlerine Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi kullandılar.

Bazı öğrencilerin karşılıksız burs bazı öğrencilerin ise kredi olarak kullandıkları bu ödemeler sık sık kamu gündeminde yer alıyor. Konuya dair sık sık kanun teklifleri ve soru önergeleri meclis gündemine geliyor. 

Peki şuan tatilde olan TBMM açıldığında konuya dair nasıl gelişmeler yaşanacak?

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI SİLİNİR Mİ?

Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi için MHP; CHP ve İYİ Parti’den açıklamalar, soru önergeleri ve kanun teklifleri geldi. Konuya ilişkin son açıklamalar ise şu şekildeydi;

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan yapmış olduğu konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı. ”Yüksek öğrenim kredisi alan gençlerimizin ödeme sıkıntıları olduğu, işe başlayamama nedeniyle zamanında kredilerini ödeyemediklerini biliyoruz. Bu durum karşısında faiz uygulaması yapılmaktadır ve gençlerimizin borç yükü artmaktadır. İyi niyetli olduklarını düşünüyoruz, borçlarını ödeyeceklerine eminiz ama bir kolaylık yapılması gerekiyor. Faiz yükünden kurtaralım ve bunlara borçlarını ödemeye bir fırsat verelim diye düşünüyorum.”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’ta konuya dair verdiği kanun teklifinde borçların tamamının silinmesini talep etmişti. Burhanettin Bulut kanun teklifinde ise şu maddeye yer vermişti. ”Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte öğrenim ve katkı kredisi borcu olan kişilerin borçları silinir. Kredi borçlarına ilişkin daha önce yaptığı ödemeler iade edilmez”

Hükümet Ne Düşüyor?

Konuya dair meclis açıldığında muhalefet partilerinin tamamının çalışmaları olacak. Öğrenim kredisi borç affına dair yapılan açıklamalar bu yönde ancak AK Parti’nin konuya dair açıklanmış bir çalışması bulunmuyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir