Kamu Haberleri

Lise Öğrencisi ve Lise Mezunu Olan Adaylar Nasıl PÖH Olur?

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev alan Polis Özel Harekat (PÖH) polisleri gençlerin yakından takip ettikleri meslek grupları arasında. 

Son yıllarda yapılan lise mezunu PÖH alımları bu ilgiyi dahada artırdı. Peki ama halen lisede öğrenim gören yada lise mezunu olan adaylar nasıl PÖH olacaklar? 

Kamuilanlari.com olarak adayların takip etmeleri gereken süreç ve yapmaları gereken işlemlere dair ayrıntıları sizlere aktarıyoruz. 

LİSE MEZUNU POLİS ÖZEL HAREKAT (PÖH) ALIMLARI

Polis Özel Harekat (PÖH) birimleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nün en seçkin birliklerinden birisidir. Bu birliğe girmek isteyen gençlerin ise yapmaları gereken işlemler ve tamamlamaları gereken bir süreç bulunuyor. Binlerce gencin hayali olan PÖH alımlarında en çok talep de lise mezunu adaylardan gelmekte. Ancak lise mezunu adayların kısa bir süre içinde PÖH olamayacaklarını belirtmekte fayda var.

Bunun için adayların nasıl bir süreç izleyeceğini sizlere aktarıyoruz. Öncelikle PÖH alımları için POMEM’ e gitmek gerekiyor. POMEM’e gitmek için ise lisans veya önlisans mezunu olma şartı var. Lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunu adayların PÖH olması için PMYO tarafından eğitim görüp daha sonra polis oldukları taktirde meslek için seçimlerle PÖH eğitimi alarak Polis Özel Harekat olmaları mümkün olur. 

Lise Mezunu Adayların PÖH Olabilme Süreci

Lise mezunu adayların Polis Özel Harekat olmaları için Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) bünyesinde eğitim almaları gerekiyor. PÖH olmak için gereken POMEM eğitimi sadece lisans ve ön lisans mezunlarını kabul ettiği için, lise mezunları ve lise son sınıf öğrencilerinin başvuru yapması mümkün olmaz.

PMYO için dikkat edilecek en önemli husus ise kontenjan. Öyle ki polis alımlarında lisans mezunlarına daha fazla kontendan veriliyor. Yani lisans mezunu adayların POMEM’e girme olasılıkları daha fazladır. Lise mezunu adaylar PMYO tarafından kabul edilip burada 2 yıl polislik eğitimi görürler.

Bu eğitimden sonra PÖH olmak isteyen adaylar meslek içi seçmelerle PÖH başvurusunda bulunurlar. Başvuruları uygun bulunan adaylar daha sonra Ankara’da bulunan Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde belirli bir süre eğitim alırlar.

Lise Mezunları İçin PMYO Başvuruları

Lise mezunu olan adaylar 26 yaşından küçüklerse Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) için başvuruda bulunabilirler. Yaş şartı eğitim seviyesine göre artıyor. Özetle; Lise öğrencileri ve lise mezunları PÖH olmak adına öncelikle PMYO başvurusunda bulunup, kabul edilecekler. Adaylar daha sonra meslek içi seçmelerle PÖH eğitimi alacaklar. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com – (ÖZEL Haber)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir