Kamu Haberleri

Masada Oturan Sendikalardan Hükümetin Zam Teklifine İlk Açıklamalar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında merakla beklenen zam teklifini açıkladı. 

Çalışma Bakanı Selçuk hükümetin dört dönem için memurlara enflasyon farkı ile birlikte şu oranlarda zam vermeyi teklif ettiğini duyurdu. 

”Teklifimiz: Kamu çalışanlarımızın mali ve sosyal haklarında teklifimiz: Kamu çalışanlarımızın maaşlarında 2020 yılı için 1. altı aylık yüzde 3,5 , ikinci altı ay yüzde 3, 2021 yılı için birinci altı ya yüzde 3 , ikinci altı ay yüzde 2,5 oransal artış, her altı aylık dönem sonunda enflasyon farkının bir sonraki farkın yansıtılmasını teklif ediyoruz.”

KAMU SEN’DEN İLK AÇIKLAMA

Toplu sözleşme masasında bulunan ancak imza yetkisi bulunmayan Kamu Sen hükümetin zam teklifine dair ilk açıklamayı yaptı. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından yapıaln açıklamada talep ile teklif arasında büyük fark olduğu vurgulandı. 

“Bizim talebimizle hükümetin teklifi arasında çok büyük fark var. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu teklifin mutlaka yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Bu rakamları müzakere edilir, üzerinde konuşulur olarak görmüyoruz”

MEMUR SEN’DEN TEPKİ

Hükümetin teklifine yetkili konfederasyon olan Memur Sen’de tepki gösterdi. Ali Yalçın konuya ilişkin açıklamasında, “Bu makul değil malul bir teklif. Bu oranlar ne gerçekçi ne de yeterli. Kur düştü, faiz oranları düştü, cari fazla var bize getirilen teklif dengelemeyi içermiyor. Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir