Kamu Haberleri

Mayıs Enflasyon Rakamlarının Ardından Memur Maaş Zammı İçin Son Rakam

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs ayı rakamları ilan edildi. TÜİK web sayfası üzerinden duyurduğu sonuçlarında Mayıs ayına dair tüm enflasyon verilerini paylaştı. 

TÜİK verilerine göre;  Mayıs ayında enflasyon bir önceki aya göre %0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99 oranında yükseldi. 2018 yılının Mayıs ayına göre enflasyon oranı yüzde 18.71 oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilerde ayrıca on iki aylık ortalamalarda yüzde 19.91 oranında artış gerçekleştiğini duyurdu. 

Peki TÜİK tarafından açıklanan veriler sonrasında enflasyon ornaı 5 aylık süreç için ne oldu?

MEMUR MAAŞLARINA ENFLASYON FARKI ZAMMI

Memur maaşlarına enflasyon farkı oranında yapılacak zam için önemli olan Mayıs ayı rakamlarının belli olmasıyla, yılın ilk 5 aylık sürecinin enflasyon ortalaması belirlendi. 

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yüzde 3.99 oranında olan enflasyon oranı Mayıs ayında yaşanan yüzde 0.95’lik artışla 5 aylık enflasyon rakamı yüzde 4.98 oldu. 

Enflasyon Oranlarının Aylara Göre Dağılımı

2019 Ocak ayında enflasyon yüzde 1,06 arttı. 

Şubat ayında enflasyon yüzde 0,16 arttı.

Mart ayında enflasyon yüzde 1,03 arttı.

Nisan ayında enflasyon yüzde 1,69 arttı.

Mayıs ayında enflasyon yüzde 0,95 arttı.

Bu Rakamların Ardından

Memur maaşları içi yapılacak enflasyon farkı zammı yüzde 4’ün üzerindeki değer oranında olacak. Yılın ilk 5 ayında oluşan ek zam oranı ise yüzde 0.98 oranında kaldı. Haziran ayı enflasyon rakamları ile memur maaşı zammı netlik kazanacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir