Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kamu Haberleri

Memur Sen’den Memurların Kılık Kıyafet Uygulamasına Düzenleme Talebi

Bilindiği üzere devlet kurumlarına çalışan memurların uymaları gereken kılık kıyafet yönetmeliği bulunmakta. Bu yönetmelik ile ilgili Memur Sen geçtiğimiz dönemlerde açıklamalarda bulunmuş ve bu yasakların kaldırılmasını talep etmişti.

Konuya ilişkin yaşanan son gelişmede ise Memur Sen önemli bir karar aldı. Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Memur Sen bu yönetmeliğe uymama kararı aldı. 

KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİ KALDIRILSIN

Söz konusu habere göre Memur Sen halen uygulamada olan kılık kıyafet yönetmeliğine uymama kararı aldı. Sendika aldığı kararda, yönetmeliğin meşruiyetini anayasa, uluslararası sözleşmeler, yasa ve tüzükten almadığını savundu. 

Bu kapsamda 2013 yılında başörtüsü konusunda alınan kararın hatırlatıldığı Memur Sen kararında şu ifadeler yer aldı. 

“Erkek kamu görevlilerine yönelik, kravat takılması, favori, bıyık şekli, sakal bırakılması, pantolonun ütüsü, ayakkabının boyası, saçın şekli, kazak ve süveter giyilmemesi vs. şeklindeki yasak ve sınırlamalar devam etmektedir. Eylemin kılık kıyafet özgürlüğünü teminat altına alacak yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar devam ettirilmesi, kısıtlamaların dikkate alınmaması, söz konusu yönetmelikte belirtilen çağdışı yasaklara bağlı kalmaksızın kamu hizmetinin sunulmasına karar verilmiştir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir