Kamu Haberleri

Memurların 2020 Enflasyon Farkı Maaş Zammına İlişkin İlk Rakam Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde önümüzdeki 3 yılı kapsayan yeni ekonomi program paketini kamuoyu ile paylaştı.

Büyüme rakamlarından, ekonomik gelişmeler için atılacak adımlara çok önemli detayların paylaşıldığı paket kapsamında enflasyon hedefleri de açıklandı. 2020, 2021 ve 2022 yıllarına dair enflasyon hedeflerine ele alındığı paket ile memur maaşlarına ilişkin değerlendirmeler yapmak mümkün oldu. 

MEMUR MAAŞLARINA ENFLASYON FARKI ZAMMI

Ağustos ayında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında sonuç alınamamış ve yüksek hakem kuruluna gidilmişti. 

Yüksek hakem kurulunun hükümetin lehine karar vermesi ile memur maaşları için enflasyon farkı önem kazandı. Bu kapsamda enflasyon farkı zammı alacak memurlar için bu oran Ocak 2020’de netlik kazanacak. 
Yeni ekonomi paketinde yer alan hedeflere göre; 2019 yılı sonunda enflasyon oranı yüzde 12 olarak öngörüldü. TÜFE’nin yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 5.01 oranında kapattığı belirlenen hedefin tutturulması durumunda ise memur maaşlarına etki edecek ikinci 6 aylık dönemin yüzde 6.65 olması anlamına geliyor. 

Bu oranlar ile birlikte memur maaşlarına yansıyacak olan enflasyon farkı ise 2020 yılı için yüzde 1.65 olacak. 

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir