Kamu Haberleri

Merkez Bankası Beklenti Anketine Göre Memur ve Emekli Maaşlarına Yapılacak Zam Miktarı

Memur ve emekli vatandaşların maaşlarına Temmuz ayı itibariyle zam yapılacak. Toplu sözleşme kapsamında belirlenen zam oranları ile maaşlara sabit zammın ardından enflasyon farkı oranında zam yapılacak. 

Yılın ilk 5 aylık enflasyon sonuçlarının belli olmasıyla az çok tahmin edilebilir hale gelen zam miktarı 3 Temmuz tarihinde açıklanacak olan TİK verileri sonucunda belli olacak. 

MERKEZ BANKASINA GÖRE ENLFLASYON FARKI YÜZDE 0.91 OLACAK

TÜİK her ayın 3’ün bir önceli ayın enflasyon verilerini kamuoyuna duyuruyor. Memur ve emekli vatandaşlar için önemli olan bu verilerde 5 aylık fark belli oldu. Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile 5 aylık süreç için enflasyon yüzde 4.98 oldu. 

Memur maaşlarına yansıtılacak oran ise yüzde 4’ün üzerinde kalan kısım olacak. Yani beş aylık sonuçlara göre memur maaşlarına yüzde 0.98 enflasyon farkı zammı yapılacak. Bu zamma toplu sözleşmeden gelen yüzde 5’lik dilim eklenecek. 

Merkez Bankası tarafından enflasyon beklenti anketinde ise enflasyonun düşeceği tahmininde bulunuldu. Kısa süre önce açıklanan merkez bankası beklenti anketi verilerine göre; Haziran ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 0.91 olarak gerçekleşti. Tahmine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında yüzde 6 oranında zam alabilecek. Memurlar ve memur emeklilerinin temmuz zammı yüzde 6.94’e ulaşacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir