Kamu Haberleri

Mikrokrediler İstihdam Oluşturarak İşsizliğin Önüne Geçiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken işsizlik sorununa dair yazılı bir açıklamada bulundu. İşsizlik sorununda mikrokredilerin ve girişimcilik faaliyetlerinin önemine değindi. 

İŞSİZLİK SORUNUNA DAİR MİKROKREDİ DEĞERLENDİRMESİ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu yazılı açıklamasında işsizlik oranının düşürmek adına mikrokredi sisteminin geliştirilmesi konusuna vurgu yaptı. Bu konuda mikrokerilerin kurumsallaştırılması üzerinde duran Bendevi Palandöken, bu krediler sayesinde vatandaşların küçük tutarlarla girişimcilik yaptıklarını ve bu durumun işsizliği etkilediğini söyledi. 

”Mikrokrediler sayesinde, mali kuruluşlardan kredi alma imkanı olmayan vatandaşlarımız küçük meblağlı nakit kaynağıyla girişimci olma yoluna giriyor. Küçük çapta başlayan girişimcilik faaliyetleri hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de istihdam oluşturarak işsizliğin önüne geçiyor.”

MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA MİKROKREDİ SAĞLANMALI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu açıklamasında meslek lisesi mezunlarına mikrokredi sağlanarak insanların üretim yapmalarının sağlanması gerektiği ifade edildi.

“Mesleki ve teknik okulları bitiren öğrencilere mikrokredi verilerek üretime teşvik edilmeli. Maliyeti düşük, getirisi fazla olan mikrokrediler, ülkelerin sosyoekonomik kalkınmasında çok büyük önem taşıyor. Özellikle çok küçük çaplı faaliyetlerde bulunan esnaf ile ev hanımlarına verilen bu krediler insanların hiçbir geliri olmadan evde oturmaları yerine üretim yapmalarına olanak sağlamaktadır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir