Kamu Haberleri

Mülakata Giren 255 Adaydan 180’ini Kadındı ve Hepsi Elendi! Yedek Listeye de Alınmadılar

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Tarım Kredi Kooperatiflerinin internet sitesi üzerinden personel alım ilanı yayımlanmıştı. Yayımlanan bu alım ilanında kurumun Kütahya Bölge Müdürlüğü’ne personel alımları olacağı duyuruldu. 

KPSS puan sıralaması esasına göre yapılan başvurular sonrası adaylara ayrıca sözlü sınav uygulandı. 

Söz konusu aşamaların tamamlanmasının ardından ilana başvuruda bulunan adayların hiç birinin kadroya alınmadığı ve tüm alımların erkek adaylar arasından yapıldığı ortaya çıktı. 

TÜM ALIMLAR ERKEK ADAYLAR ARASINDAN OLDU

Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi tarafından yayımlanan personel alım ilanında 53 ziraat mühendisi ve kooperatif görevlisi alımı yapılacağı duyuruldu. Söz konusu alım ilanına başvuru şartlarını sağlayan 1500 aday başvuru yaptı.

İlana yapılan başvuru sayısının 180’i kadın adaylardan oluştu. 53 kişinin alınacağı bu alımlara dair sonuçlar netlik kazandığında ise çok çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı. İlana başvuruda bulunan ve mülakata alınan 255 adayın 180’i kadın, 75’i ise erkek adaylardan oldu.

Mülakata giren 255 adaydan 180’inin kadın aday olmasına rağmen hiçbiri kadroya yerleşemedi. Yani tüm kadın adaylar elendi.

Soru Önergesi Verildi

Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Müdürlüğü’ne yapılacak olan bu alımlara dair CHP’den soru önergesi geldi. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle konuya dair bir soru önergesi verdi. Ayhan Barut soru önergesinde cinsiyet ayrımı konusuna vurgu yaptı eşitlik ve çalışma hakkı ilkesine dair şu ifadeleri kullandı. 

“Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü, 25 Şubat-8 Mart 2019 tarihleri arasında Kütahya Bölge Birliği’nde çalıştırmak amacıyla toplam 53 kooperatif görevlisi-ziraat mühendisi alımı için ilana çıktı. İş ilanına 1.500 kişi başvuruda bulundu. Bunlar arasından 255 kişi KPSS sıralamasına göre mülakata alındı. Mülakata giren 255 kişiden 180’i kadınlardan, 75 aday da erkeklerden oluştu. 180 kadın adaydan 1 kişi bile kazanamadı. Buna karşılık 75 erkek adayın girdiği mülakat sonucu 53 erkek işe alındı. Yedek sıralanan adaylar arasında da tek bir kadın yok. Mülakata alınan 75 erkek aday arasından 53 erkeğin kazanması ve hiç bir kadın adayın başarı gösterememesinin sırrı nedir? Kadın adayların elenmesi tesadüf olabilir mi”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir