Kamu Haberleri

Ne Zaman Emekli Olurum? EYT Yasası Çıkarsa Kimleri Kapsayacak? Soru – Cevap

Emekli olma hayali kuran vatandaşlar yaşlılıklarında rahat bir nefes almak için büyük fedakarlık gösteriyorlar. 

Bunun için emekli olmak adına sağlanması gereken koşulları yerine getirmek isteyen vatandaşların bazen bazı durumları olabiliyor. Bu durumları sorularıyla uzmanlara soran vatandaşlar emeklilik durumlarını merak ediyorlar. 

Bu çerçevede iki soru ve iki cevapla bu konu açıklıyoruz. İşte Posta’da yer alan o iki soru ve Ekrem Sarısı tarafından verilen yanıtlar. 

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Emekli olmak isteyen vatandaşların çalışma durumlarına sordukları sorular ve yanıtları.

Soru: 1 Haziran 1974 doğumluyum askerliğimi 1996- 1998 arası yaptım ve borçlandım. Askerlikten önce sigortam yok, 26 Ekim 2000’de memur olarak işe başladım. Halen çalışıyorum. Askerlik hariç 6750, askerlik dahil 7290 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? Bir de askerligimi borçlanmam, sigorta tarihimi geri çeker mi? Ayrıca yasa çıkarsa EYT’den yararlanabilir miyim?

Cevap: Emekli Sandığı’nda emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı geri çekmez. Ancak hizmet sürenizi artırır. EYT yasası çıkmayacağı başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm yetkilerce açıklandı. Bu açıdan EYT yasasını beklememek lazım. Ayrıca EYT çıksa bile 8 Eylül 1999 tarihi itibarıyla sigortalı olanları kapsayacak. Çünkü bu tarihte yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile yapılan düzenleme sonucu, bazı çalışanların emekli olacağı tarih 15 yıla kadar uzamıştı. Oysa siz 8 Eylül 1999’dan sonra yürürlüğe konan şartlara tabi olarak çalışmaya başladınız.

Soru: 2 Şubat 1981 doğumluyum. 2006’dan itibaren Bağkurluyum. Yüzde 50 engelliyim. Ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: Yüzde 50 engel oranınızla emekli olmak için; 16 yıl sigortalılık süresi ve 4320 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. Raporunuz ve tıbbi eklerini inceleyecek olan SGK Sağlık Kurulu yüzde 50-59 arasında engelli olduğunuza karar verirse, 4320 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 2022’de 16 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir