Kamu Haberleri

Öğrencilere Aylık Maaş İle Sosyal Çalışma Programı Başlıyor

Kamu kurumlarında yeni bir dönem başlıyor. Devlet kamu kurumlarının çeşitli birimlerinde yaz ayları içerisinde öğrencilere görev vermeye hazırlanıyor. 

Sosyal Çalışma Programı adı verilen bu projeler ile öğrencilerin toplumsal faydası yüksek işlerine katılarak sosyal sorumluluklarını yerine getirmeleri amaçlanıyor. 

2019 yılının yaz aylarında başlayacak olan proje için başvurular ve ilk alımlar Haziran ayında olacak. Alımlardan önce, öğrencilerle paylaşılan uygulamaların detayları sizlerle.

ÖĞRENCİLER İÇİN SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMLARI

Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu’nun ortak yürüttüğü proje, Haziran ayında başlayacak. Sadece üniversite öğrencilerinin katılım sağlayabileceği uygulama en az 1 aylık olacak. Tüm yaz boyunca bu görevde olmak isteyen öğrenciler için 3 ay boyunca bu projeden faydalanabilecekler. 

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı boyunca devam edecek Sosyal Çalışma Programı başvuruları ise bayramdan sonraki süreçte Haziran ayının ilk yarısında alınmaya başlayacak. 

Öğrenciler başvurularını Türkiye İş Kurumu aracılığıyla yapacaklar. 

ÜCRETLENDİRME VE ÇALIŞMA DETAYLARI NASIL OLACAK?

Türkiye İş Kurumu, Sosyal Çalışma Programları ile ilgili detayları kamuoyu ile paylaşmıştı. İŞKUR’da yer alan bu bilgilere göre;

Tatilde öğrencilerin kendilerine zaman ayırabilmeleri için programlar haftada sadece 3 gün olacak. Günlük çalışma süresi ise 7.5 saat olacak. Öğrenciler programlardan yaz döneminde en fazla 42 gün, öğrencilik süresince toplamda 90 gün yararlanılabilecekler. Bunun yanında öğrencilere kurumdan onay almak kaydıyla 5 gün ücretsiz izin hakkı da sağlanacak. İŞKUR bu çalışma şartları altında öğrencilere verilecek ücret tutarını da açıkladı. 

İŞKUR’un Ücret Açıklaması

”Programlar kapsamında ödemeler aylık olarak, katılım sağlanan günler için asgari ücret düzeyinden yapılacaktır. Bu tutar 2019 yılı için günlük 67 lira 36 kuruştur. Program süresince KYK burs ve kredilerinde kesinti olmayacaktır. Ayrıca katılımcıların emekliliklerine etki edecek sosyal güvenceleri de sağlanacaktır.”

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İŞKUR personel alım ilanlarına başvurular İŞKUR aracılığıyla yapılacak. Öğrenciler başvurularda il sınırı olmaksızın en fazla 3 program için başvuru bildirebilecekler. Bu konuda öğrencilere bir de uyarıda bulunan kurum öğrencilerin; başvuru tercih sıralarına bakılmaksızın belirleneceğinden sadece katılım sağlanabilecek programlara başvurulması, gereksiz başvurulardan kaçınmaları gerektiğini söyledi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir