Kamu Haberleri

Öğrencilere Devletten İş İmkanı: Haftada 3 Gün Çalışmayla 2 Bin 425 TL Maaş

2019 yazında devlet öğrencilere yönelik bir uygulama başlatmaya hazırlanıyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu’nun ortak çalışması sonucu başlayacak proje kapsamında üniversitede okuyan öğrencilere haftada 3 gün iş imkanı sağlanacak. Bu çalışma süreci boyunca maaş alacak öğrenciler yaz aylarında harçlıklarını kazanabilecekler. 

Peki uygulama nedir, ne zaman başlayacak ve süreç nasıl işleyecek? İşte tüm ayrıntılar.

HAFTADA 3 GÜN, GÜNDE 8 SAAT ÇALIŞMA İLE MAAŞ

Öncelikle söz konusu proje sadece üniversite öğrencilerini kapsayacak. Çalışma Bakanlığı ile İŞKUR’un yürüteceği Sosyal Çalışma Programı kapsamında hayata geçirilecek uygulama ile öğrencilere TYP alanlarında iş imkanı sunulacak. 

Üniversite öğrencileri kamu kurumlarında, çocuk evleri, huzur evleri, belediyelerin sosyal donatı alanları, halk evleri kampları, bilge evlerinde bunun yanında orman müdürlüklerinin fidan dikim işleri, tarım müdürlüklerinin organik tarım, yerel tohum uygulama alanlarında çalışacaklar. 

Bu alanlarda yürütülen faaliyetlerde çalışacak üniversite öğrencilerinin günlük çalışma saati ise 8 olacak. Ayrıca üniversite öğrencileri haftada sadece 3 gün çalışacaklar. Öğrencilere çalıştıkları gün sayısına göre maaş ödenecek ve bu maaş asgari ücret baz alınarak hesaplanacak. Bu kapsamda öğrencilere çalıştıkları her gün için 68 TL harçlık verilecek. Programa bir ay devam eden öğrenciler 825 TL, 3 ay boyunca devam eden öğrenciler ise 2 bin 425 TL almış olacaklar. 

Sosyal Çalışma Programı için başvurular ise Mayıs sonu Haziran başı itibariyle başlayacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir